Dom i ogród

Balustrada okienna – elegancka i bezpieczna

Balustrady okienne to specjalny rodzaj barierek, które umieszczane są przy wysokich oknach balkonowych na piętrach. Nie tylko zapewniają większe bezpieczeństwo, ale również nadają budynkowi eleganckiego wymiaru!

Zazwyczaj balustrady kojarzą się z balkonem albo ze schodami. Można jednak zamontować je także do okien. Taka barierka jest dzisiaj spotykana coraz częściej w budynkach – na osiedlach mieszkaniowych, budynkach użyteczności publicznej, ale też w domach.

Dlaczego warto zamontować balustradę okienną?

Na montaż balustrady okiennej decydują się przede wszystkim te osoby, które posiadają zamontowane okna balkonowe – wysokie na piętrze, ale nie mają balkonu. Są to tak zwane okna francuskie, które wpuszczają do wnętrza dużo światła. Są one otwierane jak okna balkonowe – chociaż nie mają one wtedy balkonu, to jednak i tak można korzystać z nich podobnie, przy czym relaksować można się we wnętrzu. Okna francuskie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W tym właśnie celu stosowana jest balustrada okienna, która umieszczana jest w dolnej części okna i służy tak, jak balustrada balkonowa. Jest ona mocowana najczęściej do elewacji, lecz w zależności od konstrukcji budynku może też być zamontowana na gzymsie pod oknem balkonowym.

Rodzaje balustrad okiennych

W użyciu znajduje się obecnie wiele różnych typów balustrad okiennych, dlatego mogą być one indywidualnie dopasowane do miejsca montażu, architektury budynku, a także indywidualnych preferencji klienta.

Wśród balustrad okiennych wyróżnia się:

  • balustrady ze stali nierdzewnej
  • balustrady aluminiowe
  • balustrady szklane
  • balustrady drewniane

Najszerszy wybór modeli dotyczy balustrad ze stali nierdzewnej, która jest wysoce odporna na czynniki pogodowe. Można wybrać balustradę składającą się z poziomych prętów albo model z pionowymi słupkami. Dostępne są też balustrady z płyt stalowych

Balustrady okienne – gotowe i na wymiar

W sprzedaży dostępne są zarówno gotowe balustrady okienne, jak również można zdecydować się na zamówienie ich na wymiar. W pierwszym przypadku można przebierać w gotowych wzorach z wielu materiałów. Balustrady często dostępne są od ręki, dlatego nie trzeba czekać na ich odbiór. Gotowe rozwiązania mają też niższe ceny. W drugim przypadku, czyli wtedy, gdy balustrada okienna tworzona jest na wymiar, klient ma więcej możliwości w jej personalizacji. Może być ona zatem wykonana tak, aby była specjalnie dopasowana do jego wymogów. Więcej informacji o firmach wykonujących i sprzedających balustrady okienne można znaleźć w internecie.

Dodaj komentarz