Styl życia

Jak napisać i dostarczyć mowę pogrzebową: 10 wskazówek

mowa pogrzebowa

W zeszłym miesiącu, w pierwszą rocznicę śmierci mojego ojca, napisałem post zatytułowany Jak napisać Mowę Pogrzebową. Moje główne punkty mają zatem nadal zastosowanie:

Przede wszystkim mów z serca. Jeśli jest to dla ciebie znaczące, będzie to miało znaczenie dla innych.

Zignoruj “reguły”. Nie ma jednego “właściwego” sposobu pisania mowy.

Ale ten post teraz przyciąga więcej ruchu na tym blogu niż cokolwiek innego napisałem, więc jasne jest, że ludzie szukają pomocy. Chciałem więc udzielić dodatkowych rad.

Oto 10 rzeczy, które pomogły mi w nad mową dla mojego ojca, które mogą okazać się pomocne:

Unikanie list

Większość z nas mogłaby prawdopodobnie kontynuować pracę nad wieloma wyjątkowymi cechami naszej ukochanej osoby. Jeśli jednak możesz, spróbuj skupić większość swojej mowy na jednej lub dwóch rzeczach. Twoje punkty będą bardziej zapadające w pamięć i będą miały większy wpływ, jeśli zawęzisz obszar.

Opowiedz historię

Kiedy znajdziesz tę cechę, na której powinieneś się skupić – czy to dobroć, hojność, entuzjazm, myśl o historii z życia danej osoby, która jest tego przykładem. Może to być duże wydarzenie, takie jak ważny punkt zwrotny w życiu, lub jakaś mała chwila. Może to być nawet zabawna historia. Czasami taka ulga jest mile widziana. Oto kilka porad na temat opowiadania historii, które mogą okazać się pomocne.

Znajdź drobne szczegóły

Niewielkie detale uczuciowe tworzą historię. Gdybym opowiadał historię mojego dziadka, mógłbym wspomnieć o dźwięku opłakujących gołębi, które zawsze były na podwórku, zapachu trocin w jego sklepie z drewnem lub steków skwierczących na ogromnym grillu z cegły, który z miłością zbudował.

Wytnij nadmierne szczegóły

Z drugiej strony, zbyt wiele szczegółów może przytłaczać historię. Wszyscy słyszeliśmy wyrażenie: “Fakty są wrogiem dobrej historii”. Nie oznacza to, że powinieneś kłamać, oznacza to po prostu, że nie wszystkie fakty są równe i nie wszystkie należą do Ciebie. Pozostań skupiony na swoim punkcie: jakości lub cechach, które starasz się zilustrować. Każde słowo powinno to poprzeć. Jeśli tak się nie stanie, rozważ cięcie.

Użyj cytatu

Cytat, który oddaje to, co robisz, może być doskonałym sposobem na wprowadzenie lub zakończenie twojej mowy. Cytaty na praktycznie każdy temat pod słońcem można znaleźć w internecie.  A może można przytoczyć fragment ulubionego dzieła literackiego, Biblii lub innego źródła, które jest dla ciebie lub twojej ukochanej osoby ważne.

Naszkicuj

Czy możesz w jakiś sposób przybliżyć historię? Czegoś, czego się nauczyliście, czy może zrobicie coś innego? Może będziesz z zapałem i entuzjazmem żył każdego dnia lub traktował innych nieco lepiej. Znajdź sposób, aby pokazać, że duch zmarłego będzie żył w tobie, a może i w innych.

Pamiętaj o zegarze

Czas, jaki powinniście państwo poświęcić na wystąpienie, zależy od wielu rzeczy. Czy inni mają swoją własną mowę, czy jesteście “głównym wydarzeniem”? Skonsultuj się z kimkolwiek urzędującym lub z personelem domu pogrzebowego, z którym pracujesz. Powinien być w stanie cię poprowadzić. Osobiście uważam, że około trzech do pięciu minut to dobry czas na osiągnięcie celu. Ale tak naprawdę powinien być na tyle długi, by powiedzieć, co trzeba powiedzieć. A jeśli utrzymasz jego koncentrację, powinno być to łatwiejsze do zrobienia.

Praktyka i przygotowanie

Powinieneś ćwiczyć tak, abyś był jak najbardziej gotowy. Ale mimo to zapisz to wszystko na papierze i przynieś ze sobą. Nie wstydź się używać notatek czy skryptów. To może być najtrudniejsze zadanie, jakie kiedykolwiek zrobiłeś, a łatwo będzie stracić ostrość, więc z radością będziesz miał przed sobą słowa.

Oddychaj

Wszyscy mamy skłonność do wstrzymywania oddechu, kiedy jesteśmy w stresie i bez wątpienia będzie to stresujące. Zanim pójdziesz dalej, wykonaj trzy głębokie wdechy oczyszczające. To pomoże Ci się zrelaksować i skoncentrować.

Zachowaj spokój i kontynuuj

Zrozum, że bez względu na to, jak bardzo się przygotujesz i jak “będziesz się kontrolował”, emocje dnia z pewnością nadrobią zaległości. Jeśli płaczesz, to w porządku. Jeśli się zawiesisz, to też jest w porządku. Ludzie rozumieją. Nie ma potrzeby przepraszać, lub skupiać na błędzie. Wystarczy zatrzymać się, chwilę odetchnąć, zaczerpnąć głębokiego oddechu i ruszyć do przodu, kiedy będziesz gotowy.

A jeśli któreś z tych rozwiązań nie wydaje Ci się właściwe, zignoruj je. Pisanie i dostarczanie mowy pogrzebowej jest rzeczą bardzo osobistą i trudną. Więc spraw, by stała się ona Twoja osobistą wartością.

Dodaj komentarz