Jedzenie

Przewodnik dotyczący wędzenia ryb

wędzenie ryb

Ochrona ryb stanowi nieodłączny element każdej kultury morskiej. W ciągu tysięcy lat suszenia, solenia i wędzenia ryb technika ta rozwinęła się do tego stopnia, że niegdyś powszechne jedzenie stało się przysmakiem. W tym artykule przyjrzyjmy się gorącym wędzonym rybom.

Wędzenie na zimno wymaga temperatury poniżej 25 stopni C przez kilka dni. Wędzenie na gorąco może jednak odbywać się w temperaturze do 120 stopni C i trwa tylko kilka godzin. Najlepiej zacząć od solanki. Proces solankowy jest szybki, więc nie martw się o to, że trzeba będzie rozpocząć dzień wcześniej. Zaplanuj to, aby ryby znajdowały się w solance przez około 15 minut na 1/2 grubości. Zaplanuj również 1 ćwierć solanki na kilogram ryby.

Wędzenie na gorąco Wędzenie na gorąco może odbywać się na prawie każdym grillu lub wędzarni i jest łatwiejsze i szybsze niż wędzenie na zimno, co może wymagać bardziej specjalistycznego sprzętu i o wiele większej cierpliwości. To, co otrzymujemy, to równomierne zadymienie, ale nie jest w ten sam sposób zasuszane czy konserwowane. Oznacza to, że wędzone na gorąco ryby mają krótki okres przydatności do spożycia i muszą być chłodzone lub mrożone.

Solanką może być po prostu sól i woda. Użyj 1 łyżkę/15 ml soli fizjologicznej, co oznacza sól bez jodu, na 1 filiżankę wody. Jeśli chcesz użyć wody z kranu, zostaw ją w dużym pojemniku bez pokrywy, aby chlor się rozpuścił. Solanka może również zawierać dowolne przyprawy, które zostaną dodane. Część wody można zastąpić białym winem, dodać ziarnka pieprzu, brązowy cukier lub dowolne przyprawy, które lubisz z rybą.

Wybór właściwej ryby i właściwego drewna

Każda ryba się sprawdzi. Jednak ryby tłustsze wchłoną więcej smaku dymu, więc ryby takie jak łosoś i pstrąg są idealne do wędzenia. Można użyć całych ryb lub ich części, ale filety ze skórą są lepsze niż inne kawałki.

Prawie każdy rodzaj drewna będzie działał, ale możesz użyć drewna takiego jak olcha lub drewno z drzew owocowych. Łosoś jest często wędzony olchą, ponieważ jest to tradycja sięgająca rdzennej ludności północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Oczywiście można użyć dębu lub cokolwiek innego, co jest ulubionym źródłem dymu.

Poprawne temperatury wędzenia

Aby utrzymać niską temperaturę wędzenia poniżej 65 stopni C przez pierwszą lub dwie godziny, ryba ma więcej czasu na wchłonięcie smaku dymu wędzarniczego. Podgrzej temperaturę po 2 godzinach do około 95 stopni C, aby ją zakończyć. Upewnij się, że ryba jest podgrzewana do co najmniej 75 stopni C. Pamiętaj, jeśli chodzi o niskotemperaturowe gotowanie, zawsze lepiej jest być ostrożnym niż żałować.

Na koniec chciałbym podkreślić, że wędzone ryby nie tylko stanowią doskonały posiłek lub przystawkę, ale również stanowią doskonały składnik. Spróbuj wyjąć mięso z wędzonego pstrąga lub podobnej ryby i zmieszaj je z kawałkiem sera, czosnkiem, solą i pieprzem. Wiele przepisów wymaga wędzonych ryb, od zup po sałatki i dania główne. Dzięki wiedzy na temat wędzenia ryb pod własnym dachem będziesz mógł jeszcze lepiej przyrządzić te dania z domową wędzoną rybą.

Dodaj komentarz