Podróże

Pamukkale: wszystko, co musisz wiedzieć o zwiedzaniu najpopularniejszej atrakcji Turcji

Pamukkale

Co to jest Pamukkale? Z brzegu stromej strony doliny w malowniczej południowo-zachodniej Turcji wiszą surrealistyczne, błyszczące tarasy trawertynowe i ciepłe, przeźroczyste baseny Pamukkale, podobnie jak skamieniała kaskada potężnego wodospadu. Prawdziwie spektakularne samo zjawisko geologiczne, jakim jest Pamukkale, dosłownie “Zamek Bawełniany” w języku tureckim, jest również miejscem wyjątkowo dobrze zachowanych ruin grecko-rzymskiego miasta Hierapolis. Dzięki tak unikalnemu połączeniu cudów natury i człowieka nic dziwnego, że Pamukkale-Hierapolis został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rocznie odwiedza ją ponad dwa miliony osób, jest to również najczęściej odwiedzana atrakcja Turcji.

Dlaczego warto tam jechać?

Na całym świecie, od Chin po Iran, od USA po Afganistan, rozsiane są trawertynowe tarasy. Ale nigdzie indziej na świecie nie można zwiedzać zarówno malowniczych formacji trawertynowych, budowanych przez tysiąclecia z wapienia zdeponowanego przez obfite gorące źródła, jak i kolumnadowych ulic, świątyń, łaźni, nekropolii i teatru pozostałości idyllicznie położonego grecko-rzymskiego uzdrowiska Hierapolis. Można nawet kąpać się, jak kiedyś Rzymianie, w malowniczym basenie wypełnionym ciepłymi (około 36ºC), bogatymi w minerały wodami i pływać wśród zanurzonych kolumn wielkiego antyku.

Jak dojechać do Pamukkale?

Pamukkale-Hierapolis leży na zachodnim skraju rozległego płaskowyżu Anatolijskiego, około 120 km na wschód od popularnego portu wypoczynkowego. Większość odwiedzających przyjeżdża na wyczerpujące jednodniowe wycieczki z ośrodków nad Morzem Egejskim lub Śródziemnym. Najprostszym sposobem na zwiedzanie we własnym gronie jest wypożyczenie samochodu – jazda trwa około trzech godzin od Kusadasi, cztery od Antalyi i Marmaris, pięć od Bodrum. Alternatywnie wygodne międzymiastowe autokary kursują do Denizli, najbliższego miasta Pamukkale, ze wszystkich wyżej wymienionych miejsc i zabierają mniej więcej tyle samo czasu co jazda samochodem. Częste autobusy i minibusy kursują 40 minut między dworcem autobusowym Denizli a Pamukkale. Turkish Airlines i Pegasus lecą na lotnisko Denizli’s Cardak z Istambułu. Autobusy kolejowe mogą być czterokrotnie bardziej zainteresowane codzienną obsługą połączeń między Izmirem a Denizlim przez Selcuk.

Jak uniknąć tłumów?

Najlepszym sposobem na spędzenie nocy w zatłoczonej wiosce Pamukkale, w której znajduje się wiele miejsc noclegowych, a następnie zwiedzanie formacji i starożytnego miejsca następnego dnia rano. Zdecydowana większość wycieczkowiczów jednodniowych przyjeżdża dopiero po południu po długim pobycie z wybrzeża. Późnym popołudniem są szczególnie zajęci. Pamukkale jest również stosunkowo zatłoczone zimą (od listopada do marca), zwłaszcza w dni powszednie. Może być jednak zimno, a nawet śnieg.

Wskazówki dotyczące wizyty w Pamukkale

Najlepszym sposobem zbliżenia się do starożytnego miejsca jest spacer po formacji na trawertynowej ścieżce, zaczynając od południowej bramy do miejsca. Nie wolno w tym celu nosić butów ani nawet sandałów (aby zapobiec erozji lub plamieniu delikatnych osadów kalcytu), więc weź swoje obuwie (i wszystko inne, czego będziesz potrzebował do zwiedzania starożytnych ruin) do torby. Noszenie strojów kąpielowych pozwala na kąpiel w ciepłych, wodnych basenach na trasie, a następnie kąpiel w zabytkowym basenie na szczycie tarasu. Pozwól, aby cały dzień jak najlepiej wykorzystywał trawertyny, baseny i ruiny – przynieś kosz pikinkowy.

Dodaj komentarz