Podróże

Starożytny Egipt – Piramidy

piramidy

Starożytne piramidy egipskie są jednymi z najbardziej imponujących budowli zbudowanych przez ludzi w czasach starożytnych. Wiele piramid przetrwało do dziś.

Dlaczego budowano piramidy?

Piramidy zostały zbudowane jako miejsca pochówku i pomniki faraonów. Egipcjanie uważali, że faraon potrzebuje pewnych rzeczy, aby odnieść sukces w życiu pozagrobowym. W głębi piramidy faraon był pochowany z wszelkiego rodzaju przedmiotami i skarbami, jakich być może będzie potrzebował, aby przeżyć w życiu pozagrobowym.

Rodzaje piramid

Niektóre wcześniejsze piramidy, zwane piramidami stopniowymi, mają duże gzymsy tak często, że wyglądają jak gigantyczne stopnie. Archeolodzy uważają, że schody zostały zbudowane jako klatki schodowe dla faraona, który wspinał się do boga słońca.

Późniejsze piramidy mają bardziej nachylone i płaskie boki. Piramidy te reprezentują kopiec wyłaniający się na początku czasu. Bóg słońce stanął na kopcu i stworzył innych bogów i boginie.

Jak duże były piramidy?

Istnieje około 138 piramid egipskich. Niektóre z nich są ogromne. Największą z nich jest Piramida Khufu, nazywana też Wielką Piramidą. Kiedy została zbudowana po raz pierwszy miał ponad 480 metrów wysokości! Była to najwyższa od ponad 3800 lat budowla wzniesiona przez człowieka i jest jednym z Siedmiu Cudów Świata. Szacuje się, że piramida ta zbudowana została z 2.3 miliona bloków o wadze 5.9 miliona ton.

Jak je zbudowali?

Sposób, w jaki zbudowano piramidy, jest tajemnicą, którą archeolodzy od wielu lat starają się rozwikłać. Uważa się, że tysiące niewolników zostało użytych do rozcinania bloków i powolnego przesuwania ich w górę piramidy na rampach. Piramida ta budowana byłaby wolno, po jednym bloku naraz. Naukowcy szacują, że zbudowanie Wielkiej Piramidy zajęło co najmniej 20 000 pracowników w ciągu 23 lat. Ponieważ zbudowanie ich trwało aż tak długo, faraoni generalnie zaczęli budowę swoich piramid zaraz po tym jak stali się władcami.

Co znajduje się wewnątrz piramid?

W głębi piramid leży komora pochówku faraona, która będzie wypełniona skarbem i przedmiotami do wykorzystania przez faraona w życiu pozagrobowym. Ściany były często pokryte rzeźbami i malowidłami. W pobliżu sali faraona znajdowały się inne pomieszczenia, w których pochowani byli członkowie rodziny i służba. Często znajdowały się tam małe pomieszczenia, które pełniły funkcję świątyń i większe pomieszczenia magazynowe. Wąskie przejścia prowadziły na zewnątrz.

Czasami używano fałszywych komór lub przejść do podstępnego grzebania złodziei. Ponieważ w piramidzie znajdował się aż tak cenny skarb, złodzieje starali się włamać i ukraść skarb. Pomimo wysiłków Egipcjan prawie wszystkie piramidy zostały okradzione z ich skarbów do 1000 r. p.n.e.

Ciekawe fakty o wielkich piramidach

  • Wielka Piramida w Gizie wskazuje bardzo precyzyjnie na północ.
  • Wszystkie piramidy w Egipcie są zbudowane na zachód od rzeki Nilu. Strona zachodnia kojarzyła się bowiem z ziemią zmarłych.
  • Podstawa piramidy zawsze była doskonałym kwadratem.
  • Budowano je głównie z wapienia.
  • Na groby i piramidy zakładano pułapki i klątwy, aby uniemożliwić złodziejom dostęp do grobowców.

Dodaj komentarz