Dziecko

Czy Twoje dziecko jest gotowe na soczewki kontaktowe?

Jeśli dziecko zawsze miało problemy z widzeniem, istnieje prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie będzie zainteresowane soczewkami kontaktowymi. Podczas gdy większość dzieci jest zadowolona z okularów, kiedy są młodsze, w miarę dorastania mogą chcieć soczewek kontaktowych. Począwszy od tego, jak wyglądają, a skończywszy na ułatwieniu uprawiania sportu, istnieje wiele powodów, dla których dzieci mogą chcieć używać soczewek kontaktowych.

W ciągu ostatnich kilku lat soczewki kontaktowe stały się o wiele łatwiejsze w użyciu, dzięki czemu stały się bardziej odpowiednie dla dzieci. Badania wykazały, że większość dzieci w ósmym roku życia i starszych nie ma problemu z korzystaniem z nich. Jeśli jednak chodzi o to, czy dziecko jest gotowe na soczewki kontaktowe, należy pomyśleć o kilku obszarach.

Dlaczego chcą soczewek?

Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać, jest dlaczego dziecko chce soczewek kontaktowych. Jeśli dzieje się tak dlatego, że ich przyjaciel lub starszy rodzeństwo właśnie je otrzymali, może to być po prostu faza przejściowa. Jednakże, jeśli to dlatego, że uprawiają sport, ważne jest, aby myśleć poważnie o soczewkach. Najlepszą rzeczą do zrobienia przed zabraniem dziecka do optyka jest wykonanie własnych badań. Odwiedź strony internetowe, przeglądaj ceny i typy soczewek kontaktowych.

Ile lat ma Twoje dziecko?

Podczas gdy większość dzieci ma soczewki kontaktowe w wieku około 11 lat, badania wykazały, że młodsze dzieci również mogą z nich korzystać. Aby móc bezpiecznie używać soczewek kontaktowych, dziecko musi być na tyle dojrzałe, by wiedzieć, jak je założyć i wyjąć. Dlatego też większość optyków nigdy nie poleca ich dzieciom poniżej ósmego roku życia. Jeśli Twoje dziecko ma osiem lub więcej lat, może być idealnym kandydatem do soczewek. Tak długo, jak spełniają pozostałe wymagania.

Czy Twoje dziecko przywiązuje dużą wagę do higieny?

Soczewki kontaktowe sprawiają, że oczy są bardziej podatne na infekcje. Dlatego ważne jest, aby Twoje dziecko nosiło soczewki, które są pogrupowane pod względem higieny. Ważne jest, aby przy każdym obchodzeniu się z soczewkami kontaktowymi używać czystych rąk. Jeśli Twój maluch często zapomina o umyciu rąk po skorzystaniu z toalety lub odmawia ich wyczyszczenia przed jedzeniem, może to oznaczać, że jest zbyt młody. Jeśli zawsze dbają o higienę, pokazuje to, że nie będą mieli problemu z soczewkami.

Czy dziecko jest odpowiedzialne?

Następnym pytaniem, które należy sobie zadać, jest to, czy twoje dziecko jest za to odpowiedzialne? Jest to ważne, ponieważ posiadanie soczewek kontaktowych to duża sprawa i coś, na co muszą być gotowi. Na przykład, czy gdyby podczas uprawiania sportu soczewka wypadła, wiedzieliby, jak sobie z tą sytuacją poradzić? To właśnie o tym należy myśleć, ponieważ nie zawsze będziesz z nimi, aby pomóc im radzić sobie z takimi sprawami.

Może być trudno wiedzieć, czy dziecko jest gotowe na odpowiedzialność za soczewki kontaktowe, zwłaszcza jeśli nie używasz ich samodzielnie. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę powyższe rady, powinieneś być w stanie sprawdzić, czy Twój maluch jest gotowy. A może najlepiej poczekać kilka lat, aż będą trochę starsi.

Dodaj komentarz