Biznes i finanse

PIT 36 – co powinieneś o nim wiedzieć?

Obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym dotyczy każdego podatnika. Dla wielu z nas jest to stresujący moment, bowiem nie każdy musi być biegły w tematyce podatków. Zdecydowanie najbardziej popularną deklaracją podatkową jest PIT 36. Kto może rozliczyć się za jej pomocą? Jak w szybki sposób dokonać rozliczenia? Chętnie odpowiemy na te pytania.

pit 36

PIT 36 – kto z niego skorzysta?

Podatek dochodowy za pomocą deklaracji PIT 36 wykorzystają osoby, które pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej. Dotyczy to również osób, które korzystają z kredytu podatkowego. Deklarację PIT 36 do urzędu skarbowego złożą również osoby, które prowadziły działy specjalne produkcji rolnej. To zeznanie podatkowe PIT dotyczy dochodów uzyskanych z: najmu, dzierżawy lub umów podobnych, ze źródeł położonych za granicą. Deklarację PIT 36 wykorzystają również podatnicy rozliczający się z małoletnimi dziećmi. Dotyczy ona również przychodów, od których podatnik sam odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli przedsiębiorca wybierze dwustopniową skalę podatkową, wówczas posłuży mu PIT 36, jeśli natomiast jego wyborem będzie podatek liniowy – PIT 36L.

PIT 36 – do kiedy złożyć?

Deklarację PIT 36 za 2022 rok należy złożyć do 2 maja 2023 roku. Do wypełnienia deklaracji konieczny będzie PIT 11. Formularz powinien dostarczyć pracodawca, nie później niż z końcem lutego bieżącego roku. Warto dokonać rozliczenia wcześniej, aniżeli na ostatnią chwilę. Zostawianie rozliczenia na ostatnie dni przed końcem czasu generuje dodatkowy stres, a co za tym idzie możliwość popełnienia błędów.

Jak w łatwy sposób dokonać rozliczenia PIT 36?

Deklaracja PIT 36 może zostać złożona w tradycyjny sposób. Wielu Polaków nadal korzysta z papierowych formularzy, które następnie należy dostarczyć do urzędu skarbowego właściwego dla określonego regionu. Formularze pit można dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą. Rozwiązanie to z roku na rok staje się mniej popularne. Dlaczego? Digitalizacja życia daje wiele możliwości, dzięki czemu PIT 36 bez trudu można rozliczyć w zaciszu swojego mieszkania, bez konieczności stania w kolejkach i strzępienia sobie nerwów. Dużym ułatwieniem dla podatników jest usługa rządowa Twój e-PIT. Za pomocą strony internetowej, w jasny i łatwy sposób złożysz deklaracje podatkowe. Rozwiązanie ma jednak kilka zasadniczych wad. Po pierwsze, niedostępne są wszystkie formularze pit, dlatego nie każdy podatnik będzie miał okazję skorzystać z atutów strony. Co więcej, informacje należy gruntowanie sprawdzić, bowiem mogą wkraść się błędy.

Czy istnieje alternatywa dla Twój e-PIT?

Twój e-PIT nie jest jedynym rozwiązaniem, dla miłośników prostych rozwiązań. Warto samemu złożyć rozliczenie pit za pomocą Programu e-pity. Program jest niezwykle łatwy w obsłudze. Przy jego użyciu ryzyko popełnienia błędu jest minimalne, z racji konieczności wprowadzenia danych. Co więcej, można wykorzystać informacje ze strony rządowej i ułatwić tym samym wypełnienie deklaracji pit. Co ważne, wykorzystanie Programu e-pity znacznie przyspiesza procedurę zwrotu podatku. Dzięki niemu, podatek można odzyskać nawet do 30 dni wcześniej, aniżeli za pośrednictwem rozwiązań tradycyjnych. Rozwiązanie stale zyskuje na popularności, ponieważ gotową deklarację można przekazać drogą internetową. E-pity nie wymagają wychodzenia z domu, co zdecydowanie odpowiada osobom zapracowanym, schorowanym, czy zwyczajnie unikającym nieprzyjemnych wizyt w urzędzie skarbowym.

Rozliczenie podatkowe to dla wielu osób przykry obowiązek. Warto sprawdzić rozwiązania, które nie tylko usprawnią proces, ale także wyeliminują stres i frustrację. Program e-pity staje zyskuje zwolenników, którzy przekonują się, jakie rozliczenie podatków może być proste.

 

Dodaj komentarz