Biznes i finanse

Rozliczanie PITu przez internet – wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

Rok 2022 dobiegł końca, co oznacza, że nadszedł czas na wypełnienie oświadczenia PIT i rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jeszcze do niedawna najbardziej popularnym sposobem składania deklaracji rocznych było udawanie się do odpowiedniej placówki i wypełnianie PIT-ów na miejscu. Dzięki rozwojowi technologii możemy to zrobić w zaciszu własnego domu. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które będą Ci potrzebne w przypadku wypełniania rozliczeń PIT.

Czy warto rozliczać PIT przez Internet?

Od kilku lat dużym wsparciem w zakresie PIT-ów okazuje się możliwość wypełniania i wysłania deklaracji drogą elektroniczną, z której w poprzednich latach skorzystały miliony Polek oraz Polaków. Podobną procedurę można wykorzystać również w 2023 roku. Podatnicy będą w stanie rozliczyć swój PIT przez internet nawet bez pobierania dodatkowych aplikacji, bowiem wszystkie niezbędne czynności mogą zostać wykonane z poziomu przeglądarki internetowej. 

Ponadto każdy obywatel posiada dowolność wyboru portalu bądź programu, z którego chce skorzystać. Rozliczenie PIT online może nastąpić za pośrednictwem rządowego portalu Twój e-PIT, systemu e-Deklaracje, który został przygotowany przez Ministerstwo Finansów bądź innego programu do PIT. Sprawdź, jak rozliczyć PIT przez internet.

Czy jest możliwe rozliczenie PIT online bez e-podpisu?

Wielu podatników bardzo często korzysta z opcji składania deklaracji za pomocą witryn internetowych, jednak nie każdy z nich musi używać w tym celu e-podpisu. Jeśli się na to zdecydujemy, należy wprowadzić zestaw informacji, które będą potwierdzały tożsamość osoby składającej zeznanie. Potrzebny będzie tak zwany identyfikator podatkowy, czyli numer PESEL lub numer NIP, imię i nazwisko, data urodzenia, a także kwota przychodu, która została wskazana w zeszłorocznym zeznaniu podatkowym lub rocznym obliczeniu podatku.

Jeśli dana osoba posiada więcej niż jeden PIT-11, wystarczy podać kwotę tego wybranego. Złożenie rocznej deklaracji PIT w formie elektronicznej bez e-podpisu jest jednak niemożliwe bez podania wyżej wymienionych danych weryfikacyjnych. Warto również wskazać, że jeśli podatnik nie składał zeznania podatkowego w ubiegłym roku, w miejsce kwoty przychodu należy wstawić zero.

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Na samym początku musimy wybrać odpowiedni portal bądź kreator PIT. Następnie należy odpowiedzieć na kilka pytań, które mogą dotyczyć formy rozliczenia się, należnych ulg i odliczeń, a także nazwy fundacji, na którą chcemy przekazać nasz 1% podatku. Udzielone odpowiedzi posłużą stworzeniu, a później uzupełnieniu formularza. Przed akceptacją całego oświadczenia koniecznie sprawdzajmy wszelkie dane, bowiem w późniejszym etapie może być już trudno je zmienić.

Dodaj komentarz