Depresja poporodowa jest dosyć powszechnym schorzeniem, jednakże rzadko wykrywanym. Dotyka bardzo sporą ilość kobiet (do 20 procent) po porodzie. Nawet 50 procent kobiet, które cierpią na depresję poporodową, nie udaje się ze swoim problemem do lekarza. Nieleczona depresja poporodowa, może być skutkiem wielu niekorzystnych zmian, nie tylko w relacjach kobiety z dzieckiem, ale również z partnerem czy rodziną. Wpływa również negatywnie na rozwój emocjonalny dziecka. Depresja poporodowa może wystąpić w ciągu paru albo parunastu tygodniu po porodzie. Przypomina nie co zwykłą depresję, aczkolwiek ma swoje charakterystyczne objawy. Jeśli tylko zauważymy u siebie czy u bliskiej osoby objawy depresji poporodowej, warto od razu udać się po pomoc do lekarza, który będzie wiedział jak dokładnie postępować. Nie warto zostawiać tego problemu, gdyż depresja poporodowa zawsze wiąże się z negatywnymi skutkami.
Jakie są tak właściwie objawy depresji poporodowej?
Contents
Objawy depresji po porodowej somatyczne (dotyczące ciała):
- częste zmęczenie
- spowolnienie w trakcie wykonywania codziennych czynności
- zmniejszenie popędu seksualnego
- bezsenność
- duży wzrost albo ubytek masy ciała
Wśród objawów emocjonalnych zauważyć można:
- stany lękowe
- spadek zainteresowań
- bierność
- rozdrażnienie
- obniżenie nastroju
- zwiększona płaczliwość
- zaniżona samoocena
Występują również objawy poznawcze takie jak:
- kłopoty z koncentracją uwagi
- powolne tempo wykonywania czynności i myślenia
- poczucie odrealnienia
- ograniczony kontakt z rzeczywistością
Objawy dotyczące bezpośredniego kontaktu matki z dzieckiem:
- osłabienie więzi z dzieckiem
- nieumiejętne zajmowanie się dzieckiem
- zbytnie zamartwianie się o stan zdrowia dziecka
- lęk dotyczący braku kompetencji wychowawczych
- obsesyjne myśli dotyczące chęci skrzywdzenia dziecka, które mogą prowadzić do określonych zamiarów
W jaki sposób wspierać kobietę cierpiącą na depresję poporodową?
Bardzo istotną kwestią jest wsparcie najbliższych, zwłaszcza ojca nowonarodzonego dziecka. Zachowanie partnera jest niezmiernie ważne, mężczyzna powinien nie tylko wesprzeć kobietę słowami otuchy, ale także pomagać fizycznie przy dziecku. Powinien jak najbardziej odciążać kobietę, która boryka się z depresją poporodową, aby sama nie musiała zajmować się cały czas maleństwem. Świeżo upieczony ojciec powinien wykonywać wszystkie swoje obowiązki względem dziecka, kobieta wówczas odczuje, iż nie musi sama sobie ze wszystkim radzić, ma kogoś do pomocy, kto wyręczy ją w wielu rzeczach. Taka pomoc jest nieoceniona, a kobieta wówczas znacznie szybciej poradzi sobie z depresją po porodzie.
Moja żona przeszła coś podobnego. Na szczęście krótko. Za przyczyny tej depresji podaje brak pomocy ze strony swojej mamy, a mojej teściowej. bardzo na nią liczyła, a ta zaraz po urodzeniu naszego dziecka, wyjechała na wakacje. Na szczęście się pozbierała, bo ja bym sobie sam nie dał rady z maluszkiem.