Dom i ogród

Jak pozbyć się wosku z ubrań i obrusu?

Świeczki tworzą klimat każdej okazji. Plamy z wosku pojawiają się na ubraniach i obrusach, najczęściej podczas spotkań przy stole. Wypalona na dońca świeca nagle rozlewa się po stole albo najzwyczajniej jest przewrócona przez naszą nieuwagę. Co zrobić z plamami z wosku na ubraniach i obrusie? Odpowiadamy!

Usuwanie plam krok po kroku

Usuwanie plam z ubrań i obrusu nie różni się od siebie techniką. Czyszcząc plamy możemy wyróżnić 3 etapy jakim jest schłodzenie wosku, usuwanie plamy domowym sposobem, a na końcu pranie w pralce. Poniżej opisujemy dokładnie każdą z podanych metod.

Na początku schłodź!

Wosk spadający na materiał jest gorący, dlatego nie należy go ścierać od razu, ponieważ tylko zwiększymy plamę. W takim przypadku włóż tkaninę do zamrażarki lub delikatnie polewamy zimną wodą. Dzięki temu wosk stężeje i będziemy mogli przystąpić do kolejnego kroku.

Jeśli wosk jest twardy, możemy go zdrapać paznokciem lub delikatnie ściągnąć nożem. Jeśli obawiamy się uszkodzenia materiału, warto sięgnąć po metodę z żelazkiem. Pod i nad tkaninę kładziemy ręcznik papierowy. Następnie włączamy żelazko i zaprasowujemy miejsce z plamą. Wosk odejdzie i zostanie na papierze.

Każda z tych metod niestety i tak zostawia tłuste plamy, dlatego musimy wrzucić odzież lub tekstylia do prania.

Krok drugi – usuwanie plam z wosku

Drugi krok obejmuje wszystkie domowe sposoby, które pomogą nam w sytuacji braku dostępu do pralki. Pomoże ona załagodzić sytuację i zapobiec wniknięciu wosku w głębsze warstwy tkaniny.

Jednym z powszechnie używanych sposobów jest stworzenie pasty z krochmalu. Sprawdza się w momencie, gdy nie możemy zdrapać wosku ani prasować danego rodzaju materiału. W miesieczne rozpuszczamy płyn do czyszczenia ze skrobią tak, aby powstała pasta. Nakładamy ją na plamę i po wyschnięciu zdrapujemy z woskiem. Aby dokładnie pozbyć się plam i resztek wosku, musimy rzeczy włożyć do pralki nastawionej na odpowiedni program prania.

Kolejnym sposobem jest użycie spirytusu lub wody kolońskiej. Ta metoda jest najczęściej używana przy jedwabnych materiałach, które są delikatne. Na wacik wlewamy spirytus i przecieramy plamę. Następnie wkładamy jedwab do pralki na program przeznaczony dla tego typu materiału.

Często wykorzystuje się także ocet do usuwania tego typu plam na tkaninach sztucznych. Zaś do bawełnianych – wodę utlenioną. Używamy ich tak samo jak w opisanym wyżej przykładzie z spirytusem.

Jeśli chciałbyś dowiedziec się więcej o usuwaniu plam z wosku zajrzyj tutaj: https://mr-ziggi.pl/jak-usunac-wosk-z-ubrania-lub-z-obrusu/

Najważniejszy ostatni krok, czyli pranie

Podane wcześniej metody na usuwanie plam nie są tak dokładne jak pranie w pralce. Ich celem jest pozbycie się większej części wosku. Dlatego po takich zabiegach koniecznie należy wyprać obrus czy odzież. Każdy materiał powinien być prany z programem dla niego dedykowanym. To znaczy, że musi być od zgodny z zaleceniami producenta znajdującymi się na metce.

Jaki proszek do prania plam z wosku wybrać?

Do takich detergentów należy hipoalergiczny proszek do prania Mr. ZIGGI (https://mr-ziggi.pl/proszki-do-prania/). To delikatny środek piorący sprawdzający się przy praniu każdej tkaniny. Nie niszczy struktury jedwabiu czy tworzyw sztucznych. Proszek do prania Mr. ZIGGI jest skuteczny w 20 stopniach Celsjusza, a w 40 zostaje uaktywniona właściwość dezynfekująca pranie. Oznacza to, że plamy z tłustego wosku, znajdujące się na nawet najbardziej wymagających tkaninach (wymagających niskiej temperatury), zostaną całkowicie usunięte.

Innymi zaletami tego proszku jest ekologiczny skład oraz wykorzystanie do produkcji fotowoltaiki. Jego skoncentrowana formuła pozwala zaoszczędzić na praniu. Dodatkowo produkty Mr. ZIGGI jako jedne z nielicznych proszków do prania posiadają testy dermatologiczne i nie były testowane na zwierzętach.

Dodaj komentarz