Dom i ogród

Jak zaplanować wspaniałe posiłki ze współlokatorem?

Ty i Twój współlokator możecie nie mieć wiele wspólnego, ale oboje musicie jeść. Chyba, że pracujesz w zupełnie odmiennych godzinach, prawdopodobnie jadasz mniej więcej w tym samym czasie. Więc jeśli jesteś głodny w tym samym miejscu w tym samym czasie, dlaczego nie koordynować i planować posiłki razem?

Oto kilka wskazówek, jak z sukcesem zaplanować posiłek ze współlokatorem.

Zacznij od małego. Planowanie posiłków jest zmianą. Nie musisz od razu angażować się w cotygodniowy plan posiłków. Spróbuj raz lub dwa razy skoordynować wspólną kolację i zobacz, jak to działa.

Zacznij od prostego.

Jeśli nigdy wcześniej nie gotowałeś dla współlokatora, teraz nie nadszedł czas, aby spróbować tego dwustopniowego przepisu, który wymaga użycia serów i tuńczyka. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przedyskutowanie wszelkich preferencji żywieniowych czy alergii i spróbowanie czegoś stosunkowo prostego i zdrowego. (Dołącz sałatkę: każdy z Was może dostosować ją do swoich potrzeb za pomocą sosów!)

Podziel zadania. Każdy posiłek wymaga oprócz jedzenia trzech czynności:

  • Przygotowanie potrzebnych składników i garnków do gotowania razem
  • Przygotowywanie żywności
  • Późniejsze sprzątanie

Ty i Twój współlokator będziecie musieli dowiedzieć się, kto podejmuje się jakich zadań i jak je koordynować. Możesz robić zakupy oddzielnie, każdy z osobna, biorąc połowę uzgodnionej listy składników. Jeden z Was może gotować, a drugi na przykład sprzątać stół i umyć naczynia.
Pozostań w granicach budżetu. To, co wydasz na dany posiłek, będzie się różnić i może być trudno zorientować się, kto zapłacił sprawiedliwą część za wtorkowe omlety i czwartki chili. Jedną ze strategii jest naprzemienne płacenie za artykuły spożywcze z tygodnia na tydzień i niech osoba, która kupuje ustawić plan posiłków. W ten sposób nie będziesz trzymać się rachunku, kiedy Twój współlokator ma pomysł na boczniaki i talerz serów pleśniowych.

Oszczędzaj czas i pieniądze, przygotowując posiłki w domu.

Nie czuję potrzeby planowania każdego posiłku, za każdym razem. Jeśli twoje początkowe próby wspólnego planowania posiłku pracują dla ciebie i dla twojego współlokatora, możesz pokusić się o stwierdzenie, że każdy posiłek powinien działać w ten sposób. Ale ponieważ Ty i Twój współlokator prawdopodobnie macie różne gusta, lepiej będzie najpierw dzielić się jednym lub dwoma posiłkami tygodniowo. W ten sposób, jeśli jesteś wegetarianinem, Twój współlokator ma trochę czasu, aby zrobić kanapki z wędliną i masz czas na eksperymentowanie.
Pamiętaj, że wspólne gotowanie nie wymaga wspólnego jedzenia. Wcześniejsze zaplanowanie posiłku może oznaczać, że jeden z współlokatorów przygotowuje dania o godz. 14.00, a drugi o godz. 22.00. Może to nawet oznaczać, że przygotowanie, zakupy i gotowanie odbywa się w niedzielę, a następnie posiłki trafiają do zamrażarki, gdzie są rozmrażane, kiedy tylko są potrzebne w ciągu tygodnia.
Jeśli nie jesteś szczęśliwy, daj współlokatorowi znać. Tak jak w przypadku każdej umowy ze współlokatorami, jeśli nie podoba ci się sposób, w jaki się sprawy toczą, lepiej jest szybko zabrać głos i podjąć kroki w celu wprowadzenia zmian raczej wcześniej niż później, zanim niezadowolenie zacznie przechylać się w niechęć. Ale…
Bądź dyplomatą Jedzenie może być bardzo osobiste. Twój współlokator może czuć się o wiele gorzej słysząc “Nie podoba mi się Twoja kuchnia” niż “Nie podoba mi się Twoja muzyka”. Czasami po prostu chcesz się uśmiechnąć i zjeść zapiekankę. Jeśli sprawy naprawdę nie układają się pomyślnie, bardziej sensowne może być zakończenie planowania posiłków niż zajęcie sztywnego stanowiska i ryzyko zerwania relacji z współlokatorami.

Dodaj komentarz