Dziecko

Pomoc dziecku w radzeniu sobie z problemami wzroku.

Doświadczanie problemów ze wzrokiem może być niepokojące w każdym wieku, ale dla dzieci objawy i leczenie towarzyszące każdemu problemowi wzroku mogą być powodem do niepokoju, zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów. Chociaż problemy ze wzrokiem są rzadkie u dzieci poniżej 18 miesiąca życia, istnieje wiele problemów, na które należy zwrócić uwagę w miarę rozwoju dziecka; wczesna diagnoza jest najlepszym sposobem uzyskania dostępu do odpowiedniej opieki i najlepszego leczenia.

Wędrujące oko lub zmrużone oko jest jednym z najczęstszych problemów wzrokowych dotykających dzieci w wieku 18 miesięcy, wraz z nierównomiernym skupieniem uwagi. Podczas gdy pierwsze z nich można stosunkowo łatwo zdiagnozować, drugie może być bardziej problematyczne; młodsze dziecko może nie być świadome, że są jakieś problemy lub nie być w stanie o nich opowiedzieć. Ważne jest jednak, aby problemy wzroku były rozwiązywane jak najszybciej; poza tym, że są niewygodne i niepokojące, tego rodzaju problemy mogą prowadzić do trwałej utraty wzroku w słabszym oku, a także powodować problemy z koncentracją i zakłóceniami w nauce dziecka. Mogą one nawet wpływać na zaufanie dziecka, więc nigdy nie bój się zasięgnąć opinii eksperta. Inne powszechne kwestie dotyczące oczu, które mogą mieć wpływ na dzieci, obejmują krótkowzroczność i długotrwałe widzenie, infekcje lub, w rzadkich przypadkach, zaćmę. Bądź czujny i uważaj na zmiany w wyglądzie i zachowaniu dziecka oraz zawsze upewnij się, że dziecko umówiło się na wizytę wzrokową – mogą one wykryć problemy, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy.

Szukanie leczenia problemów wzroku u dziecka

W dzisiejszych czasach mamy szczęście, ponieważ istnieje o wiele więcej możliwości leczenia problemów ze wzrokiem niż kiedykolwiek wcześniej. Po otrzymaniu diagnozy, przebadaniu prognozy i uzyskaniu informacji o najlepszym sposobie postępowania, można podjąć świadomą decyzję o wyborze rodzica. W miarę możliwości i w zależności od wieku dziecka, zawsze warto zapytać o zdanie na temat decyzji, które należy podjąć.

Pomoże im to poczuć się swobodnie w swoim problemie i sposobie jego rozwiązania, a także pomoże budować zaufanie i niezależność.

Okulary są jednym z najczęstszych sposobów leczenia problemów z widzeniem, szczególnie u dzieci, które są zbyt małe, aby móc je założyć lub operować. Choć niegdyś były źródłem śmieszności i zażenowania, okulary nie są już tak wielkim problemem, po części dzięki ich rosnącemu znaczeniu w kulturze masowej. Prawdopodobnie pomocne będzie wybranie przez dziecko okularów. Pomoże to im czuć się komfortowo z nowymi akcesoriami i pozwoli im wybrać ramy, które pasują do ich stylu. Częstym wyborem są również soczewki kontaktowe, szczególnie dla starszych dzieci, które mogą martwić się o okulary lub podejmować hobby, które sprawiają, że soczewki są bardziej odpowiednie. W tym przypadku należy towarzyszyć dziecku przy pierwszej wizycie i być pod ręką, aby pomóc mu w korzystaniu z soczewek, a także przypomnieć mu o prawidłowych procedurach pielęgnacyjnych.

Laserowa chirurgia oka jest zwykle zarezerwowana dla starszych nastolatków powyżej 18 roku życia i może być dobrym rozwiązaniem, jeśli dziecko jest zakłopotane noszeniem okularów i ich noszenie jest problematyczne szczególnie w sporcie lub może wymagać dalszego leczenia w przyszłości. Operacja chirurgiczna jest dobrym rozwiązaniem, aby zapobiec dalszym problemom z widzeniem i może zaoszczędzić pieniądze na okularach i kosztach soczewek kontaktowych. Jest absolutnie konieczne, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji przedyskutować taką procedurę z dzieckiem i jego ekspertem w dziedzinie okulistyki. Chirurgia laserowa to bardzo ważne zadanie, a specjaliści lekarze będą mogli przeprowadzić Cię przez każdy aspekt procesu i opieki po zabiegu, abyś Ty i Twoje dziecko czuli się komfortowo. Mogą oni przedyskutować Twoje opcje, nakreślając procedury.

Obserwowanie, jak dziecko cierpi z powodu problemów z widzeniem, może być mylące, niepokojące i trudne. Chociaż nie zawsze masz odpowiedzi lub wiesz, co robić najlepiej, zadaniem rodzica jest uspokojenie dzieci i szukanie najlepszej możliwej opieki. Lekarz lub specjalista w dziedzinie okulistyki zawsze służy radą.

Dodaj komentarz