Zdrowie i urodaStyl życia

Jak radzić sobie z samotnością i poczuciem izolacji?

radzenie sobie z samotnością

Od czasu do czasu każdy człowiek doświadcza uczucia samotności i izolacji. Jest to normalne i należy się tego spodziewać.

Co trudniejsze, doświadczamy uporczywych uczuć samotności i izolacji, które regularnie podążają za nami.

Transformacje w życiu mogą również napędzać samotność – na przykład rozpoczęcie nowej pracy lub przeniesienie się w nowe miejsce.

Ponadto depresja i niepokój mogą wzmacniać te uczucia, powodując, że osoba wycofuje się dalej, sprawiając, że czuje, iż stoi sama, nawet jeśli znajduje się w pokoju pełnym ludzi.

Jak możemy walczyć z tymi uczuciami i radzić sobie z nimi? Te kroki mogą być pomocne.

Zidentyfikuj przyczynę i to, jak długo czułeś się samotny lub odizolowany.

Nie możemy znaleźć rozwiązania problemu, dopóki lepiej nie zrozumiemy, co to za problem i skąd się on bierze.

Ostra samotność i izolacja jest często wynikiem natychmiastowej zmiany w życiu, która oddziela nas od naszych środowisk i relacji społecznych.

Może to być wynikiem przeprowadzki, zmiany pracy, rozpadu małżeństwa lub rozstania się z przyjacielem lub członkiem rodziny.

Osoba może również doświadczyć poważnej samotności, jeśli jest okłamywana przez zaufanego przyjaciela, ostracyzowana przez grupę społeczną, wyśmiewana lub w inny sposób odrzucona. Możemy też czuć się samotni, jeśli zostaliśmy odrzuceni przez kogoś z powodu romantycznego zainteresowania.

Długotrwała samotność może być podsycana przez choroby psychiczne, przewlekłe choroby fizyczne, które uniemożliwiają nam aktywne życie, utratę mobilności z powodu choroby lub starzenia się, lub przyjaźnie i relacje, które nie do końca pasują.

Ludzie są istotami społecznymi. Większość ludzi potrzebuje kontaktów społecznych, które są dla nich odpowiednie, aby powstrzymać poczucie osamotnienia.

Bycie w pobliżu ludzi, którzy źle pasują do osobowości lub zdolności emocjonalnych, może również sprawić, że człowiek stanie się samotny.

Osoba, która jest wyjątkowa i nie do końca pasuje do standardowej formy społecznej może czuć się samotna, ponieważ po prostu nie może wyobrazić sobie siebie jako część jakiejkolwiek zbiorowej jednostki.

Zbadaj swoją rzeczywistość i zastanów się, jak rozsądne mogą być te uczucia.

W społeczeństwie tym istnieje poważny problem z płytkimi przyjaźniami i relacjami.

Dość sporo ludzi przychodzi do mediów społecznościowych aby spróbować zgromadzić dużą liczbę znajomych, sądząc że są oni ich przyjaciółmi i faktycznie o nich się troszczą.

To fałszywe wrażenie na tym, czym naprawdę jest przyjaźń. Człowiek może mieć 100.000 fanów i może 5 z nich są ludźmi, którzy naprawdę troszczą się o osobę w kontekście przyjaźni lub związku.

Nauka zaczyna przyglądać się, w jaki sposób media społecznościowe wpływają na nasze postrzeganie i powiązania międzyludzkie.

Ważne jest, aby zachować rozsądne oczekiwania i zidentyfikować nierozsądne przekonania.

Na przykład, nie jest rozsądne oczekiwać, że osoba, którą właśnie spotkałeś, będzie  chcieć troszczyć się o ciebie.

Czas jest niezbędny do budowania pełnych zaufania, zdrowych przyjaźni i relacji międzyludzkich. W wielu przypadkach wymaga to również pewnych nieporozumień i pracy w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny, na której zaangażowane osoby mogą się spotkać w środku.

Media społecznościowe i aplikacje negatywnie na to wpływają. Nie chcesz z kimś rozmawiać? Wystarczy zablokować ich i znaleźć inny! Nie jest to po prostu zdrowe z punktu widzenia umiejętności społecznych.

I zjawisko to zdecydowanie rozciąga się na kulturę randkową online, gdzie ludzie sprowadzają się do krótkiego opisu i linii tagowej.

Stwarza to doświadczenie, w którym prawie robisz zakupy, aby idealnie dopasować się do siebie, zakładając, że osoba była szczera co do tego, w jaki sposób przedstawiała się Tobie i reszcie świata.

W rzeczywistości idealne dopasowanie rzadko istnieje. Każdy jest niedoskonały, a nierozsądne standardy mogą skłonić nas do odrzucenia ludzi, którzy w przeciwnym razie mogliby być przyzwoitymi, gdyby nie to, co takiego czy innego.

Zawsze będziemy rozczarowani, jeśli szukamy doskonałości u przyjaciela lub kochanka.

Podejmij działania, by przeciwstawić się i złagodzić samotność.

Żaden problem nie zostanie rozwiązany bez zdecydowanych działań.

Niestety, depresja, która może towarzyszyć samotności, może sprawić, że zadanie to stanie się nie do pokonania.

Gdzie patrzysz? Dokąd idziesz? Jaki jest sposób, w jaki możemy zepchnąć z powrotem na samotność?

Umiejętność pielęgnowania i dawania miłości może pomóc w pewnym stopniu przeciwstawić się samotności. Zwierzęta domowe to doskonały sposób na walkę z ogólną samotnością. Pies lub kot może zapewnić radość i pociechę, jest zazwyczaj szczęśliwy, że otrzymuje miłość i często zwraca ich uwagę i uczucia w czysty sposób.

Co więcej, nie musisz się martwić o to, że będą one wybredne, o ile nie zostawisz obiadu w miejscu, do którego mogą dotrzeć!

Pomocny może być również wysokiej jakości sen i ćwiczenia fizyczne. Umysł wytwarza wiele substancji chemicznych wyrównujących nastrój w najgłębszych stadiach snu. Jeśli nie śpimy dobrze, wówczas możemy mieć dużo gorsze odczucia na temat siebie, świata i naszej ogólnej pozycji w życiu.

To skłania nas do zastanowienia się, jak się czujemy o innych ludziach, o naszych przyjaźniach i relacjach z innymi. Brak lub nierównomierny rozkład snu może również przyczyniać się do depresji, która napędza poczucie osamotnienia i izolacji.

Wolontariat może być łatwym sposobem na wyjście z pracy i nawiązanie nowych przyjaźni z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Odkrywanie hobby może być kolejną dobrą opcją. Istnieją strony internetowe, które ułatwiają lokalne spotkania dla osób, które mają podobne zainteresowania. Każdy z nich może być dobrym sposobem na poznanie nowych ludzi.

Dla wielu osób najtrudniejsze jest znalezienie siły woli, aby spróbować zrobić krok naprzód – i poradzić sobie z emocjonalnymi zawirowaniami, jeśli sprawy nie pójdą zgodnie z planem.

To w porządku, jeśli nie. Musimy starać się jak najsilniej, nawet jeśli robi się tylko jeden krok na raz w długiej podróży.

Musimy pamiętać, że nasza przyszłość nie jest określona przez naszą teraźniejszość. Jutro może być lepiej.

Skorzystaj z pomocy, jeśli uważasz, że nie możesz sam pokonać samotności i izolacji.

Sprawy umysłu są zawsze trudne w zapewnieniu perspektywy, ponieważ niektóre kwestie sięgają głębiej niż to, co możemy załatwić na własną rękę.

Nie ma wstydu, że zwracamy się do specjalisty w dziedzinie zdrowia psychicznego, jeżeli uważamy, że nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z izolacją i samotnością.

Może to być jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie kiedykolwiek musimy podjąć, jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie musimy podjąć dla siebie samych. Nie pozwól sobie na zminimalizowanie cierpienia, jeśli jesteś. Zasługujesz na to, aby czuć się szczęśliwym, połączonym i kochanym.

Ale depresja i traumatyczne przeżycia mogą sprawić, że poczujemy się jak ludzie niezasługujący na więź, miłość, uczucie. Jest to kłamstwo, o którym choroba psychiczna może nas przekonać. Nie słuchaj!

Co zrobić, jeśli wierzę, że ktoś, na kim zależy mi, jest samotny lub odizolowany?

Dotrzyj do niego! Nie korzystaj jednak z mediów społecznościowych. Zorganizuj spotkanie lub porozmawiaj ustnie z daną osobą przez telefon lub aplikację do czatu.

Rozmowy werbalne i twarzą w twarz mają za sobą większą wagę emocjonalną i społeczną, która może pomóc samotnej osobie poczuć się bardziej połączona.

Tak często znajdujemy się w naszym małym świecie, owiniętym myślami, stresami i troskami. Musimy dołożyć starań, aby dotrzeć do ludzi, którzy w końcu, z powodu samotności, zostają zepchnięci na margines społeczeństwa i grup społecznych.

A jako osoba samotna, trzeba walczyć z własnymi myślami, lękami i niepokojem, aby sięgnąć i spróbować jak najlepiej wypełnić lukę.

Większość ludzi nie zauważy osoby samotnej bez głębokiego zrozumienia i wiedzy. Może to przerodzić się w błędne koło negatywnego stwierdzenia, że nikt nie zauważa ani nie troszczy się o nikogo. Problem polega na tym, że sprawa jest na tyle subtelna, że trudno ją zauważyć.

Nie oznacza to jednak, że jesteś mniej zasłużony dla przyjaciół, życzliwości, uczuć czy miłości.

Dodaj komentarz