Zatrzymanie się i rozpoczęcie podróży w głąb siebie może okazać się najpiękniejszym i najbardziej owocnym doświadczeniem. Medytacja pokazuje, że nie musisz szukać spokoju, ponieważ masz go w sobie. Praktyka otwiera tylko drzwi, za którymi zawsze znajdziesz ukojenie.
Czym jest medytacja? Koncentracją, przepływem myśli i samoświadomością. To również oddech, wizualizacja i stan umysłu, w jakich się zanurzasz. Nie jest to ćwiczenie duchowe i nie musisz siedzieć bez ruchu przez 20 minut dziennie. W medytacji liczy się każda minuta podróży do siebie. Nie chodzi też o zatrzymanie myśli, ale ich swobodny przepływ i obserwację. Najważniejsza w medytacji jest obecność, czyli bycie tu i teraz.
Jeśli myślisz, że praktyka nie jest dla Ciebie, to właśnie powinieneś spróbować. W takiej sytuacji sprawdzi się medytacja na uspokojenie, która może być ciekawym wprowadzeniem do nowego rozdziału w Twoim życiu. Dokładnie „przeskanujesz” swoje ciało oraz odwiedzisz jego liczne zakamarki.
Medytuj i bądź spokojny!
Czy kiedykolwiek wsłuchiwałeś się w bicie swego serca? W medytacji masz szansę usłyszeć regularny rytm, który działa uspokajająco na cały układ nerwowy. Dzięki temu zsynchronizujesz oddech i spowolnisz rytm uderzeń, indukując relaksację. Bicie serca daje ogromną nadzieję, na spokój, zdrowie i życie – dodaje odwagi, bo póki sprawnie pracuje Twoje centrum, masz szansę na zmianę i doświadczenie.
Świadomość teraźniejszości, jaką wyraźnie czujesz podczas medytacji, przenosi uwagę z myśli i zmartwień, które powodują stres, na ciało. Koncentracja na jednym bodźcu, takim jak bicie serca czy oddech, pomoże Ci oderwać się od natłoku myśli i zewnętrznych czynników stresu. Dzięki praktyce nauczysz się łatwo skupiać na chwili obecnej i zminimalizujesz rozpraszające Cię czynniki.
Medytacja spokoju prowadzi do świadomego oddychania, które wpływa na układ nerwowy. Głębokie, powolne wdechy i wydechy aktywują układ współczulny, który jest odpowiedzialny za relaksację. Obniżenie napięcia zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu związanego ze stresem. Ponadto rozluźnia mięśnie i obniża ciśnienie krwi – wyzwala fizjologiczne zmiany, które prowadzą do odprężenia.
Medytacja a Twoje zdrowie
Czasopismo medyczne „JAMA Internal Medicine” w 2017 roku podsumowało wyniki 18 badań nad wpływem medytacji na zdrowie psychiczne. Wyniki sugerują, że regularna praktyka jest skuteczną metodą w redukowaniu lęku i depresji.
W badaniu z 2018 roku, jakie opublikował magazyn „Frontiers in Immunology”, stwierdzono, że medytacja prowadzi do zmniejszenia reakcji zapalnej organizmu na stres. Uczestnicy badania, którzy praktykowali medytację, mieli niższe poziomy cytokin prozapalnych, które przyczyniają się do wielu chorób.
Inne, ważne dla organizmu zalety medytacji to przede wszystkim:
- poprawa koncentracji,
- lepsze kontrolowanie uzależnień,
- pomoc w kontrolowaniu bólu,
- poprawa samopoczucia,
- poprawa samoświadomości,
- lepszy sen.
Ponadto osoby medytujące podkreślają większą odwagę w podejmowaniu życiowych decyzji oraz ponadprzeciętny wzrost kreatywności. Poprzez regularne praktykowanie koncentracji rozwija się zdolność do skupienia, obserwacji swoich myśli oraz emocji – bez osądzania ich, co prowadzi do wewnętrznej równowagi i spokoju.
Ważne jest, żeby medytacja spokoju nie była jednorazowym doświadczeniem. Regularność i systematyczne praktykowanie są kluczowe dla osiągnięcia korzyści z niej płynących, dlatego eksperymentuj i znajdź taką formę medytacji, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom.