Zdrowie i uroda

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Zdrowe włosy wytwarzają pewną ilość sebum, aby nawilżyć skórę głowy i chronić kosmyki. Ilość produkowanego sebum różni się w zależności od rodzaju włosów, nawyków higienicznych i innych czynników związanych ze stylem życia. Czasami ten naturalny olej może w nadmiarze zbierać się na włosach, zwłaszcza u nasady. Nadaje to włosom śliski wygląd, który niektórzy ludzie uważają za brudny. Jeśli do takich sytuacji dochodzi często mówimy o włosach przetłuszczających się. Dbanie o takie kosmyki nie jest łatwe – wymaga zastosowania odpowiednich kosmetyków i trików. Jakich? Oto garść praktycznych porad.

Co powoduje przetłuszczanie się włosów?

Zanim zagłębimy się w to, jak prawidłowo dbać o przetłuszczające się włosy, ważne jest, aby najpierw zrozumieć, co je powoduje. Przetłuszczanie się włosów jest najczęściej spowodowane nagromadzeniem nadmiaru sebum, czyli naturalnie występującego oleju wytwarzanego w naszych gruczołach łojowych. Nasze ciało zazwyczaj jest w stanie dokładnie określić, ile oleju musi wyprodukować, aby nasza skóra była zdrowa i nawilżona, czasami jednak dochodzi do zaburzeń na tym tle, co skutkuje nadprodukcją, która może powodować przetłuszczanie się skóry i włosów. Spowodowane może być to czynnikami wewnętrznymi, takimi jak brak równowagi hormonalnej, a także bezpośrednim wynikiem codziennej rutyny kosmetycznej. Częstotliwość mycia włosów, rodzaje używanych produktów i stylizacja włosów mogą przyczynić się do ich przetłuszczania.

Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji włosów przetłuszczających się?

Szampon, odżywka i maska – to podstawowe trio pielęgnacyjne włosów przetłuszczających się. Najlepiej stawiać na kosmetyki o właściwościach odżywczych, nawilżających i ochronnych. Wybierając szampon i odżywkę, najlepiej unikać tych nabłyszczających i przeciw puszeniu się. Zazwyczaj mają one w swoich składach olejki, które będą obciążać kosmyki i sprawiać, że wyglądają one jeszcze bardziej tłusto. Na tagomago.pl/collections/pielegnacja-wlosow-odzywki-i-maski dostępna jest również maska do włosów zwalczająca łupież, który często pojawia się przy nadprodukcji sebum. Maski do włosów przetłuszczających się to przede wszystkim te oczyszczające, które zadbają nie tylko o włosy, ale i skórę głowy.  Spotkać w nich można takie składniki jak olejek arganowy, kompleksy z ziół czy ekstrakty z białych kwiatów. Popularnymi kosmetykami do włosów przetłuszczających się są też maski na bazie glinki, z olejkiem z drzewa herbacianego czy błota z Morza Martwego.

Jak często myć włosy przetłuszczające się?

Reakcją organizmu na częste mycie włosów przetłuszczających się jest zastąpienie zmytego sebum jego większą ilością – z czasem to doprowadza do nadmiernej produkcji. Rezultatem jest wpadnięcie w błędne koło i coraz gorsza kondycja czupryny. Aby temu zaradzić, spróbuj myć włosy co 2-3 dni.

Czym czesać włosy przetłuszczające się?

Powszechnie uważa się, że szczotkowanie przetłuszczających się włosów tylko pogorszy ich stan. Faktem jest jednak, że przy pomocy odpowiedniej szczotki można usunąć część sebum, dzięki czemu włosy wydają się mniej tłuste. Do pielęgnacji włosów przetłuszczających się polecana jest szczotka z włosiem dzika (lub szczotka ze sztucznego włosia dzika, jeśli wolisz używać produktów wegańskich). Jej włókna pomagają zebrać i rozprowadzić sebum na włosach.

Dodaj komentarz