Dom i ogród

Jakie obrzeża trawnikowe wybrać do ogrodu?

Chaos w ogrodzie jest zjawiskiem niepożądanym. W dobrze urządzonej przestrzeni ogrodowej każdy element musi mieć swoje miejsce, będąc estetycznie odseparowanym od pozostałych części kompozycji. Dotyczy to szczególnie miejsc łączeń trawnika z rabatkami, ścieżką czy miejscami uprawnymi. Oddzielenie poszczególnych elementów w ogrodzie jest jednym ze sposobów użytecznego zagospodarowania przestrzeni. Wskazujemy, jakie obrzeża trawnikowe sprawdzą się najlepiej w przypadku potrzeby systematyzowania przestrzeni ogrodowej.

Jakie zadania spełniają obrzeża trawnikowe?

Obrzeża trawnikowe takie jak te dostępne na stronie https://obrzezeogrodowe.pl/obrzeza stanowią sztuczną granicę pomiędzy poszczególnymi elementami przestrzeni ogrodowej. Oddzielają trawę od rabatek, ziemi i nie pozwalają jej wchodzić w różne, niepożądane miejsca. Z użytkowego punktu widzenia spełniają zatem dwie role: separacyjną i wyrównującą. Zapobiegają nadmiernemu rozrastaniu się trawnika, tworząc fizyczną barierę odgradzającą zieleń od pozostałych części aranżacji. Są także elementem porządkującym, ułatwiającym pielęgnację trawnika m.in. w kontekście koszenia czy odchwaszczania. Służą także do wytyczenia dobrze widocznej granicy, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie ogólnej estetyki ogrodu. Istnieją także obrzeża symboliczne, których niemalże nie widać. Mimo tego, iż są one minimalistycznym rozwiązaniem, wciąż cechują się dużą użytecznością praktyczną.

Typy obrzeży do zastosowania w ogrodzie

Pierwszym i podstawowym typem obrzeży trawnikowych są bordery. Stanowią one gumowe lub plastikowe konstrukcje, które rozciąga się wzdłuż krawędzi trawnika. Posiadają półokrągłe lub szpiczaste zakończenia od strony zewnętrznej trawnika dzięki czemu mogą stabilnie spełniać swoją funkcję będąc przysypanymi np. kamieniami dekoracyjnymi. Najczęściej wykorzystywanym wariantem kolorystycznym borderów jest czerń, czasem wykorzystuje się także mniej rzucające się w oczy osłonki zielone. Kolejny rodzaj obrzeży to tzw. listwy ogrodowe, określane popularnie mianem geoborderów. Mocowane są za pomocą wbijanych kotw, a ich mocną zaletą jest możliwość dowolnego manipulowania kształtami – stanowią bardzo elastyczne obrzeże trawnikowe. Tradycyjnym rodzajem obrzeży są… krawężniki betonowe. To chętnie wykorzystywany rodzaj bariery, który znajduje swoje zastosowanie szczególnie przy chodnikach i ścieżkach. Do separowania trawnika wykorzystuje się także:

  • Cegły, które mogą stanowić obszar paleniska na środku trawnika.
  • Palisady drewniane i plastikowe, gdy zależy nam na nieco wyższym płotku grodzącym.
  • Kamienie i głazy, ograniczające porost trawy w miejscu ich postawienia.
  • Paliki gumowe, które estetycznie wyglądają okalając np. drzewka owocowe.
  • Inne przedmioty, m.in. kostkę brukową, obrzeża plastikowe wyposażone w kotwy, kamyczki.

Jaki rodzaj bariery trawnikowej wybrać?

Szeroki wachlarz produktów grodzących przestrzenie ogrodowe wcale nie sprawia, że wybór jest prosty. Jeśli zależy nam na ekonomicznej transakcji, przy jednoczesnym zachowaniu dużej trwałości – warto wybrać bordery z plastiku, które są wytrzymałe i tanie – dostępne są w ofercie https://obrzezeogrodowe.pl/. Przy łączeniach ze ścieżką lub innymi trwałymi elementami przestrzeni warto zastosować obrzeża betonowe, które dobrze zabezpieczają płytki chodnikowe przed rozrostem trawy i chwastów. Jeśli nie wiemy na co się zdecydować, warto sprawdzić zestawy obrzeży plus kotwy, czyli zestaw kompletny do montażu. Pozwoli on na wykonanie prac bez konieczności dokupowania dodatkowych elementów montażowych.

Dodaj komentarz