Zdrowie i uroda

Niewydolność żylna objawy skórne

Pajączki, żyły siatkowate i żylaki oraz towarzyszące im obrzęki, uczucie ciężkości nóg i dolegliwości bólowe to objawy, które najczęściej kojarzą się nam z niewydolnością żylną kończyn dolnych. Tymczasem utrudniony przepływ krwi przez układ krwionośny u osób cierpiących na tę chorobę prowadzi do wystąpienia również wielu innych symptomów ze strony nóg [1]. Jakie objawy skórne można zaobserwować w przebiegu przewlekłej choroby żylnej? Jakie są metody leczenia żylaków kończyn dolnych i jak zahamować rozwój choroby? Odpowiadamy!

Czym jest niewydolność żylna?

Niewydolność żylna to stan będący utrwalonym zaburzeniem odpływu krwi żylnej z kończyn związany z nieprawidłowym działaniem układu żylnego (krążenia). Może dotyczyć żył głębokich, powierzchownych lub obu układów tych żył jednocześnie2. Główna przyczyna choroby tkwi w genetycznie uwarunkowanych nieprawidłowościach zastawek żylnych. Niewydolność zastawek żylnych sprawia, że krew zaczyna się cofać, a niekiedy nawet dochodzi do jej zastoju. Przez to naczynia krwionośne są przeciążane, a żyły wydłużone i poszerzane, przez co powstają żylaki nóg [1].

Wsteczny przepływ krwi w żyłach (refluks żylny) lub zwężenie lub niedrożność żył jest przyczyną występowania wielu uciążliwych objawów. Niewydolność żylna to schorzenie, które trzeba leczyć, ponieważ tylko w ten sposób można zahamować jej rozwój [1].

Objawy skórne niewydolności żylnej

Zmiany skórne w przypadku niewydolności zależą od stopnia zaawansowania choroby. Pierwsze objawy niewydolności żylnej to przede wszystkim widoczne na skórze pajączki naczyniowe (teleangiektazje) oraz żylaki siatkowate, czyli siatka krętych żyłek znajdujących się pod skórą w okolicy dołu podkolanowego lub po bocznej części łydki albo uda. Pajączki i żylaki siatkowate rzadko kiedy dają objawy, zwykle stanowią jedynie defekt kosmetyczny [1].

Niewydolność żylna – objawy skórne to m.in. [1,3]:

  • miękkie sinawe uwypuklenia skórne na przebiegu żył,
  • wyczuwalne pod skórą zgrubienia,
  • pasmowate zaczerwienienie skóry w miejscu przebiegu zmienionej zapalnie żyły,
  • zmiany zapalne i przebarwienia skóry na łydce i w okolicy kostki,
  • stan zapalny skóry i tkanki podskórnej,
  • stwardnienie tłuszczowo-skórne,
  • swędzenie skóry.

Gdy niewydolność żylna jest już zaawansowana, mogą pojawić się owrzodzenia żylne, wtórny obrzęk limfatyczny, wyprysk goleni [1,3].

Pozostałe objawy niewydolności żylnej

O niewydolności żył w zależności od stadium może też świadczyć szereg innych objawów, w tym m.in. [1].:

  • uczucie ciężkości nóg,
  • obrzęki,
  • bóle nóg,
  • silne skurcze mięśniowe.

W przypadku pojawienia się takich symptomów wskazana jest diagnostyka i różnicowanie z zakrzepicą żylną.

Jak leczyć przewlekłą niewydolność żylną?

Leczenie niewydolności żylnej obejmuje przede wszystkim leczenie uciskowe i leczenie farmakologiczne. Pacjentom zaleca się noszenie wyrobów uciskowych takich jak podkolanówki czy pończochy i przyjmowanie wskazanych przez lekarza leków, co prowadzi do zmniejszenia objawów klinicznych. Przy bardziej zaawansowanych zmianach stosuje się leczenie zabiegowe. Operacje i zabiegi chirurgiczne stanowią jednak ostateczność [1].

Czy można zapobiec przewlekłej niewydolności żylnej?

Niewydolność żylna jest chorobą, której nie da się całkowicie zapobiec, ale można znacznie zmniejszyć ryzyko jej rozwoju. Profilaktyka obejmuje przede wszystkim zmianę trybu życia na zdrowszy, dbanie o odpowiednią wagę oraz unikanie nadwagi i otyłości, a także stosowanie się do zaleceń. Do najważniejszych należą [1]:

  • codzienna aktywność fizyczna (spacery, jazda na rowerze, jogging, pływanie),
  • unoszenie nóg podczas leżenia i siedzenia,
  • unikanie długiego przebywania w pozycji stojącej,
  • częste przerwy od pracy siedzącej,
  • unikanie zakładanie nogi na nogę,
  • unikanie gorących kąpieli,
  • rezygnacja z wizyt w saunach.

 

Płatna promocja marki Diosminex

 

Bibliografia:

  1. Frołow M., Żylaki, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki (dostęp: 2023.003.)).
  2. Kasperczak J., Ropacka-Lesiak M., Bręborowicz H.G., Definicja, podział oraz diagnostyka przewlekłej niewydolności żylnej – część II, Ginekol Pol. 2013, 84, 51-55.
  3. Frołow M., Masłowski L, Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.31 (dostęp: 20201.03.)).

Dodaj komentarz