Zdrowie i uroda

Sprawdzone sposoby na ból gardła

Ból gardła to zazwyczaj bardzo uciążliwa dolegliwość, która najczęściej towarzyszy ostremu zapaleniu gardła i migdałków podniebiennych (anginie), wywołanemu przez wirusy lub bakterie. Pojawia się również w przebiegu przeziębienia, grypy i sezonowych infekcji występujących w okresie jesienno-zimowym. Stan zapalny gardła może być jednak równie dobrze wynikiem niegroźnego podrażnienia albo objawem poważniejszych chorób. Aby ból gardła nie utrudniał normalnego funkcjonowania, warto spróbować go złagodzić przy użyciu sprawdzonych metod. Przynieść ulgę może przede wszystkim stosowanie leków na gardło dostępnych bez recepty, ale także domowych sposobów wspierających leczenie. Poznaj domowe sposoby na ból gardła!

Ból gardła – jak się go leczy?

Podejście do leczenia bólu gardła zależy od tego, co jest przyczyną jego wystąpienia. Najczęściej jest to objaw zakażenia o charakterze wirusowym, rzadziej bakteryjnym. W pierwszym przypadku infekcję górnych dróg oddechowych i towarzyszące jej objawy jak właśnie ból gardła, ale też katar, kaszel czy chrypkę leczy się wyłącznie objawowo, stosując leczenie zachowawcze. Przy zakażeniu wywołanym przez bakterie leczenie jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ konieczna jest antybiotykoterapia [1].

Dlatego właśnie przede wszystkim przy podejrzeniu anginy bakteryjnej nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. A świadczyć o niej mogą takie objawy jak: silny ból gardła i ból przy przełykaniu, obrzęk gardła, nalot na migdałkach, powiększone węzły chłonne, wysoka gorączka, a czasem także ból brzucha, nudności i wymioty [1].

Co na ból gardła oprócz płukanek i tabletek do ssania?

Ból gardła łagodzić można przede wszystkim przy zastosowaniu specjalnych leków na ból gardła o przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a także odkażającym działaniu. Leki te najczęściej dostępne są bez recepty i można kupić je w każdej aptece.

Polecane są przede wszystkim pastylki do ssania i płukanki do płukania gardła. Płukanki i tabletki na gardło łagodzą ból i towarzyszące mu objawy jak pieczenie czy drapanie w gardle.

Na ostry ból gardła zastosować można aerozol do stosowania w jamie ustnej Inaldin Gardło MAX. Inaldin działa miejscowo przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz miejscowo znieczulająco na błonę śluzową jamy ustnej. Uśmierza ból i objawy związane ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła jak zaczerwienienie czy obrzęk.

Na pozostałe objawy przeziębienia również sprawdzą się leki bez recepty. Kaszel pomoże złagodzić odpowiednio dobrany syrop, z kolei katar – spray do nosa.

Domowe sposoby przyspieszające leczenie bólu gardła

Skuteczne sposoby wspierające leczenie bólu gardła występującego w przebiegu wirusowego zapalenia gardła oraz infekcji bakteryjnej to przede wszystkim:

  • dbanie o odpowiednie nawodnienie poprzez picie dużych ilości płynów,
  • picie herbaty z cytryną i miodem lub sokiem malinowym,
  • płukanie gardła wodą z solą lub ziołowymi płukankami, np. z szałwii,
  • picie naparu z siemienia lnianego (na ból gardła i kaszel najlepsze jest siemię lniane z miodem),
  • częste wietrzenie pomieszczeń i dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu.

Powyższe metody powinny pomóc złagodzić także inne typowe objawy przeziębienia i grypy.

Ból gardła – kiedy udać się do lekarza?

Często z infekcją gardła można poradzić sobie domowymi sposobami, a wizyta u lekarza nie jest konieczna. Jeśli jednak ból gardła nie ustępuje w ciągu kilku dni pomimo stosowania leczenia lub dodatkowo się nasila i dołączają do niego inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Porady lekarza wymaga także przewlekłe zapalenie gardła, ponadto do specjalisty powinno się udać w przypadku infekcji nawracających [1].
Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin

 

Bibliografia:

  1. Skotnicka B., Wiercińska M., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2023.002.)).
  2. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3 (dostęp: 2023.01.0)).
  3. ChPL Inaldin Gardło Max (dostęp: 2023.01.02.).

Dodaj komentarz