Dom i ogród

5 zaskakujących emocji związanych z przeprowadzką (i jak czuć się lepiej)

Twoje listy kontrolne są dostępne razem. Jesteś dobrze spakowany (lub jeśli jesteś taki jak ja i twoje rzeczy są wszędzie). Masz ludzi ustawionych w kolejce lub przekupiliśmy kilku przyjaciół za pomocą pizzy. Nadchodzi wielki dzień i wprowadzasz się do nowego miejsca. Niezależnie od tego, czy jest to posunięcie pozytywne, negatywne czy neutralne, doświadczysz szeregu emocji związanych z przeprowadzką. Niektórzy twierdzą, że przeżyjesz pięć etapów cierpienia… może wszystkie w ciągu jednego dnia. Inni mówią, że przeprowadzka jest najbardziej stresującym wydarzeniem w życiu TRZECIM, po śmierci i rozwodzie.

To dość poważna sprawa.

Dlaczego więc nie rozmawiamy o naszych uczuciach związanych z przeprowadzką? Wydaje się, że wszyscy mówią tylko o logistyce i wyczerpaniu fizycznym. Nikt mi nie powiedział, że będziesz na skraju łez podczas swojej pierwszej wycieczki do nowego sklepu spożywczego. Szczęśliwy, jestem bardziej wrażliwy niż przeciętny człowiek, ale są nieoczekiwane emocjonalne skutki uboczne przenoszenia się. Czytanie o nich online pomogło mi zdać sobie sprawę, że nie jestem sam i nie jestem szalony z powodu tego, jak się czuję.
Miejmy nadzieję, że ta lista nieoczekiwanych emocjonalnych skutków ubocznych może pomóc Ci się również odnaleźć.

Zmęczenie

Według badań połowa naszego mózgu pozostaje w stanie czuwania jako “budzik” podczas snu w nieznanym miejscu. Biologia działa na naszą niekorzyść. Jesteśmy bezpieczni w nowych domach, ale nasze ciała nie chcą spać. Emocjonalnym skutkiem pozbawienia snu jest dysharmonia naszych ciał i umysłów. Nasze perspektywy stają się nieco mroczniejsze. Jestem człowiekiem chronicznie optymistycznym, ale nie mogę spać i czuję, że świat się kończy.
Jak czuć się lepiej: Jeśli korzystasz z drzemek i możesz ich zażywać, z pewnością to zrób. W drzemkach nie ma wstydu. Może nadszedł również czas, aby zwiększyć spożycie kofeiny. Może to być tymczasowe!

Bezsilność

Ostatnie posunięcie pozostawiło mnie na skraju łez w sklepie spożywczym w poniedziałkowy wieczór. Zawsze jechałam samochodem, aby kupić artykuły spożywcze, a potem z nowego miejsca, musiałam mieć dziwny wózek, który musiałam zabrać pieszo do domu. Sklep spożywczy był nieznany i nie mogłam znaleźć mleka sojowego. Poczułam całkowitą bezradność. Tworzenie nowego nawyku trwa około 21 dni, do tego czasu najmniejsze zmiany mogą być szokujące.
Jak czuć się lepiej: Niższe oczekiwania wobec siebie na kilka pierwszych tygodni przed i po przeprowadzce. Może nawet na kilka miesięcy wokół przeprowadzki! Wiem, że mogę być perfekcjonistą i mieć wobec siebie szalone oczekiwania. Obniżenie ich w czasie przeprowadzki pomaga dać naszym emocjom więcej swobody do oddychania.

Niepokój

Zrobiłam stopniowy krok, mój czas w starym miejscu nakładał się na czas w nowym. Powoli przenosiłam więc swoje rzeczy, co oznacza, że czasami byłam w jednym miejscu, a potrzebowałam czegoś, co było w drugim. Przez trzy tygodnie nie miałam makijażu ani akcesoriów. Nie lekceważ tego, co sprawia, że grzyby czują się normalne! Myślałam, że nie będę miała nic przeciwko temu, ale całkowicie niepokojące jest to, że nie mam możliwości noszenia tego, do czego przywykłam. Nawet jeśli wszystkie rzeczy są przenoszone na raz, istnieje prawdopodobieństwo, że rzeczy zostaną zapakowane w pudełka lub rozrzucone po całym domu.
Jak czuć się lepiej: Wybierz kilka podstawowych rzeczy, które pomogą Ci poczuć się dobrze. Nie zapakowałam nawet kilku swoich ulubionych strojów i pominęłam swoje akcesoria do makijażu i tusz do rzęs. Podstawowe rzeczy mogą pomóc Ci czuć się normalnym podczas wszystkich zmian.

Strach

Przenoszenie się oznacza nową dzielnicę. Dziwne odgłosy, miejsca i ludzie. Hałas jest tym, co mnie najbardziej dotknęło. Mieszkam teraz w mieszkaniu, które zostało zbudowane w latach 40-tych z grzejnikiem do grzania. Hałas, który z niego wydobywa się w pierwszą noc był przerażający! Nawet spacer do domu czy spacer z psem mogą być przerażające i nowe. Co zrobić, jeśli jesteś studentem i masz nowego współlokatora? Miejmy nadzieję, że jest fajny! Co zrobić, jeśli mieszkasz sam po raz pierwszy w życiu? Czy kotu będzie dobrze w nowym miejscu? Tyle niewiadomych. Zmiana przeraża nas jako ludzi.
Jak czuć się lepiej: Pozwól sobie wyczuć swoje uczucia. To naprawdę dotyczy tych emocji, ale przede wszystkim strachu. Niektóre z obaw mogą być racjonalne, jak np. poczucie zagrożenia podczas nocnego spaceru po nowej ulicy. Unikaj tego, jeśli możesz. Jeśli obawy są irracjonalne, nie zagłuszaj ich. Niech przyjdą. Dobrze jest się jednak śmiać z siebie, gdy uważasz, że kaloryfer jest potworem z bagna (mówienie z doświadczenia).

Złość

Znajdujesz się w nowym miejscu, zmieniłeś swoją rutynę i być może brakuje Ci aspektów starego domu. Na przykład, choć kocham moje nowe mieszkanie, to na drugim miejscu tęsknię za dużo większą kuchnią. Przypaliłam swoje pierwsze jedzenie w nowej kuchni z powodu nieznajomości przestrzeni. Byłam ożywiona. To bolało! Miałam już takie czasy, w których byłam smutna i rozgoryczona, że musiałam dojeżdżać do pracy z nowymi osobami, mimo że jest to o 30 minut krótsza droga. Gniew jest dla wielu z nas mechanizmem obronnym, łatwo jest zwrócić się do emocji w czasie niepewności.
Jak czuć się lepiej: Złość ma zły wpływ, mimo że jest użyteczna. Może to być świetny wskaźnik potrzeby samokontroli i spowolnienia. Kiedy złość zaczyna wrzeć na wierzchu, uznaj to za kolejne uczucie. Wiedz, że nie jest źle, ale czasami działania, które podejmujemy z gniewu mogą być szkodliwe. Prawdopodobnie jest to powód twojego braku snu.
Obiecuję, że nie jestem pesymistką, po prostu myślę, że warto porozmawiać o naszych uczuciach. Jest ich tak wiele, że pojawiają się, kiedy się przeprowadzasz! Tak więc, jeśli nikt nie powiedział ci, że będziesz miał emocjonalne wstrząsy i być może będziesz płakał na nowej podłodze w kuchni, jestem tu, aby ci powiedzieć, że jesteś w porządku. Osiedlenie się w nowym mieszkaniu wymaga dużo czasu, aby się zaaklimatyzować. A najważniejsze, mieć radość! Poznaj nowe miasto i odpoczywaj. Zasłużyliście na to.

Dodaj komentarz