Dom i ogród

Antresola w domach oraz mieszkaniach – na czym to konkretnie polega?

Coraz więcej osób wpada na pomysł zagospodarowania przestrzeni domowej i mieszkalnej przy pomocy antresoli. Oczywiście potrzebna jest do tego kreatywność oraz uruchomienie swojej wyobraźnie, aby pomysły były innowacyjne i oryginalne. Antresolę można zbudować prawie w każdym pomieszczeniu, zgodnie z wcześniej wykonanymi założeniami. Niezwykle przydatna będzie też pomoc doświadczonego projektanta wnętrz. Antresola z pewnością ożywi wnętrza i nada im atrakcyjnego charakteru.

Antresole – na jakie pomysły można się zdecydować?

Prowizoryczne wykonanie piętra w domu lub mieszkaniu to ciekawa propozycja na urozmaicenie swojego wnętrza. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych umiejętności, chociaż wskazana jest współpraca z wykwalifikowanym specjalistą od aranżacji wnętrz. Antresola powinna być jednak dostosowana do otaczającego ją pomieszczenia, konkretniej do preferowanego w domu stylu aranżacyjnego. Dzięki temu kompozycja zachwyci niejednego odbiorcę. Antresole odpowiadają za nadanie mieszkaniom i domom artystycznego stylu. Praca nad ich wykonaniem wcale nie zajmuje dużo czasu, a efekt jest zniewalający. Może to być np. antresola sypialniana lub salonowa, zależnie od wizji poszczególnych domowników.

Budowa pięterka we własnych wnętrzach sprawi, iż zainteresowani zyskają do zagospodarowania większą powierzchnię użytkową, co może okazać się korzystne zwłaszcza wtedy, gdy zapada decyzja o powiększeniu własnej rodziny. Z pewnością antresola jest ku temu bardzo ciekawym rozwiązaniem, które warto wziąć pod lupę. Antresola sprzyja urządzaniu niekonwencjonalnej sypialni, schowka lub też pomieszczenia gospodarczego. Wszystko zależy od konkretnej wizji domowników. Może to być także dodatkowe miejsce dla dzieci, pokój dla maluchów podzieli się w ten sposób na część rozrywkową oraz edukacyjną. Wydzielenie takich części spowoduje, iż życie dziecka stanie się przyjemniejsze oraz zdecydowanie łatwiejsze w organizacji. To samo tyczy się jednak osób dorosłych.

Jak zabrać się za zbudowanie antresoli? Pierwsze kroki

Zbudowanie antresoli nie dla każdego jest łatwym procesem, dlatego też domownicy chętnie korzystają w tym zakresie z nieocenionej pomocy fachowców. Najlepiej otworzyć się na pomoc płynącą od osoby, która realizowała wcześniej takie projekty i będzie służyła nie tylko dobrą radą, ale też pomocą fizyczną. Być może taką osobą ma się w swoim kręgu znajomych, warto to dokładnie sprawdzić. Zbudowanie antresoli należy rozpocząć od przygotowania podłoża oraz niezbędnych materiałów i akcesoriów. Wiele będzie zależało również od tego, komu ta antresola ma służyć. Jeśli będzie ona przeznaczona dla dzieci, warto pomyśleć o zjeżdżalniach, linach do wspinaczki, hamakach, itd. Antresole najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach o niewielkich i średnich metrażach, mogą to być np. apartamenty, które mają być jeszcze bardziej urozmaicone.

Nie podlega dyskusji to, że antresole są innowacyjne, modne oraz niezwykle funkcjonalne. Jeśli jednak ktoś chce je prawidłowo wybudować, powinien zacząć od sprawdzenia swojego metrażu i warunków mieszkalnych. Antresole powinno się budować w mieszkaniach, które mają około 4 metry wysokości. Jeśli chodzi o antresolę sypialnianą, może mieć ona około 1,2 metra wysokości. Osoby posiadające do dyspozycji większe pomieszczenia, mogą zdecydować się na budowę całych półpięter, zaś na mniejszych przestrzeniach warto zdecydować się na niewielkie antresole, które będą pełnić funkcję sypialnianą. Antresola jest chętnie wykorzystywana do wypoczynku oraz relaksu. Cechuje się:

  • lekką konstrukcją,
  • wygodą użytkowania,
  • wyglądem przypominającym meble (niekiedy jest przymocowana do belek w ścianie).

Do zbudowania antresoli będą potrzebne odpowiednie materiały konstrukcyjne, które muszą być wytrzymałe, solidne i twarde. Tyczy się to np. drewna, metalu i żelbetu. Żelbetowa konstrukcja najlepiej spisze się w przypadku domów, dwie inne w mieszkaniach. Dobrym pomysłem będzie też stal, pasująca do industrialnych wnętrz. Jeśli ktoś nie chce budować ich od podstaw, zawsze może wybrać gotową antresolę, którą trzeba będzie złożyć.

Prace wykończeniowe i możliwość zagospodarowania

Cały projekt budowy należy nie tylko rozpocząć, ale również go wykończyć. W tym celu warto zakupić drewniane konstrukcje, szklane tafle lub też luksfery. Nie można zapomnieć o barierkach ochronnych zwłaszcza, gdy antresola budowana jest dla dzieci. Mogą one pełnić także funkcję dekoracyjną. Odpowiednią opcją będą także schody spiralne, które wyglądają nie tylko nowocześnie, ale też zabierają najmniej miejsca ze wszystkich dostępnych modeli.

Jeśli komuś zależy na powiększeniu swojej przestrzeni mieszkalnej, powinien czym prędzej zdecydować się na wybudowanie antresoli. To najlepsza oferta dla miłośników otwartych przestrzeni. Stworzy się w ten sposób niesamowite efekty przestrzenne. Antresolę można wykorzystać na urządzenie niecodziennej sypialni, garderoby lub też biblioteczki. Zyskanie górnej powierzchni użytkowej sprawia, że mieszkanie nabiera industrialnego charakteru i daje ogromny komfort wypoczynku.

Źródło: https://domnanowo.pl/antresola

1 komentarz

  • Brat z żoną zrobili coś podobnego u siebie. Mieszkają w starej kamienicy mają bardzo wysokie sufity. On tam zrobić tymczasowe biuro na czas pracy zdalnej.

Dodaj komentarz