Dom i ogród

Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybierane. To rozwiązanie zapewnia wyjątkowy komfort, pozwala cieszyć się optymalną temperaturą i zdrowym klimatem. Gdzie można je zastosować? Jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego?

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe dzieli się na elektryczne i wodne. Najczęściej wybierane jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, które jest proste w działaniu, działa przez cały rok. Do montażu ogrzewania elektrycznego stosuje się kable grzejne oraz maty lub folie grzewcze. Kable kładzie się na wylewce, ogrzewanie tego typu musi być przykryte materiałami, które dobrze przewodzą ciepło np. gres, kamień naturalny, terakota, panele laminowane lub drewno o niskiej kurczliwości. Ogrzewanie podłogowe wodne składa się z system rur, przez które przepływa woda i ogrzewa pomieszczenia. Niezbędna jest wysokiej jakości rura do podłogówki, która powinna być elastyczna oraz trwała. Wodne ogrzewanie podłogowe współpracuje z takim urządzeniami jak pompy ciepła, fotowotlaika, kotły gazowe, olejowe lub elektryczne. Montaż wodnego ogrzewania podłogowego polecany jest w nowy powstających budynkach, ale można jest zamontować także w starszych domach. Polecane jest także ogrzewanie podłogowe suche, do którego wykorzystuje się suchą zabudowę, czyli specjalne płyty gipsowe lub wiórowe. W tym wypadku nie jest wymagana wylewka, co ogranicza prace remontowe. Możliwe jest również ogrzewanie podłogowe frezowane. Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe pozwala na zamontowanie podłogówki w sposób mało inwazyjny, w przeciągu kilku dni.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest doskonałą alternatywą do innych typów ogrzewania domów i mieszkań. Główne zalety tego rozwiązania to komfort, jaki zapewnia. W ogrzewanych w ten sposób pomieszczeniach panuje przyjemny klimat, podłogówka zapewnia równomierny rozkład temperatury. Temperatura na dole jest minimalnie wyższa, a to działa korzystnie na zdrowie i samopoczucie domowników. Instalacja ogrzewania podłogowego ogranicza ilość kurzu w powietrzu, a to jest szczególnie ważne w przypadku alergików i małych dzieci. Dużą korzyścią są też niskie koszty eksploatacji oraz brak widocznych elementów tj. tradycyjne grzejniki, które psują estetykę pomieszczeń. Ściany są wolne, pozbawione widocznych źródeł ciepła, dzięki temu jest więcej wolnej przestrzeni. Zalety ogrzewania podłogowego wodnego to również długoletnia trwałość instalacji oraz niskie koszty eksploatacji.

Wady ogrzewania podłogowego

Za wady ogrzewania wodnego podłogowego można uznać wysokie koszty montażu oraz konieczność uwzględnienia tego typu ogrzewania w projekcie domu. Minusem jest również konieczność użycia określonych materiałów do wykończenia podłogi. Po etapie montażu nie ma już możliwości wprowadzenia zmian, bez zrywania podłogi. Instalacja ogrzewania podłogowego jest dość skomplikowana, wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Aby cieszyć się dobrze wykonaną instalacją, należy skorzystać z usługi profesjonalnych firm, które podpowiedzią, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać, zaprojektują i ułożą instalację grzewczą.

Instalacja podłogówki staje się coraz popularniejsza. Rozwiązanie to ma wiele zalet, pozwala uzyskać optymalną temperaturę i cieszyć się niższymi rachunkami za prąd. Warto sprawdzić, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe i dowiedzieć się, czy kiedy możliwy jest montaż podłogówki.

Dodaj komentarz