Zakupy

Oficjalna moneta “EURO 2020” w zbiorach Skarbnicy Narodowej – nasza opinia

Wszyscy polscy fani futbolu z niecierpliwością i nadzieją czekają na kolejne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W końcu w poprzedniej edycji imprezy nasza reprezentacja dotarła aż do ćwierćfinału rozgrywek, gdzie po serii rzutów karnych musiała uznać wyższość Portugalii, która ostatecznie zdobyła mistrzostwo.

Euro 2020… w roku 2021

Jednak na Euro 2020 trzeba będzie czekać nie cztery, ale – wyjątkowo – pięć lat. W obliczu trwającej pandemii, w trosce o zdrowie zawodników i kibiców, władze UEFA zdecydowały się na przełożenie mistrzostw na kolejny rok. Podobna sytuacja nie miała dotychczas miejsca w równo sześćdziesięcioletniej historii rozgrywek. Co ciekawe, nazwa imprezy pozostała bez zmian – w 2021 r. odbędzie się więc Euro 2020.

W pierwotnym planie mistrzostw dominowała liczba dwanaście: początek rozgrywek zaplanowano na 12 czerwca, finał zaś – na 12 lipca. Piłkarze mieli grać na 12 arenach w 12 miastach na terenie 12 różnych państw. Organizatorzy mają nadzieję, że Euro 2020 odbędzie się w wybranych wcześniej lokalizacjach oraz że będą mogli w nim uczestniczyć kibice – nie wykluczają jednak dalszych zmian w zależności od sytuacji w Europie i na świecie.

Srebrna pamiątka

W oczekiwaniu na sportowe emocje można zapoznać się z oficjalną monetą pamiątkową Euro 2020, która na szczęście ukazała się bez opóźnień. Srebrne monety, ważące 1 uncję i mające niemal 40 mm średnicy, wyemitował Gibraltar. Dlatego też na awersie znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, która jest tam głową państwa. Awers przedstawia z kolei trofeum, które zdobywa piłkarski mistrz Starego Kontynentu – puchar Henriego Delaunaya  (był on działaczem sportowym, pomysłodawcą piłkarskiego Euro, Mundialu oraz Ligi Mistrzów). Numizmaty wykonano z czystego srebra, w najwyższej jakości menniczej, w ilości 10 000 sztuk.

Srebrne monety Euro 2020 to z pewnością prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów numizmatyki, lecz także dla kibiców piłki nożnej. Więcej szczegółowych informacji na temat tych numizmatów znajdziesz na stronie dystrybutora: Skarbnicanarodowa.pl. Sprawdź już teraz!

Dodaj komentarz