Dom i ogród

Rolety – czyli jak stylowo udekorować okno

Rolety to – najkrócej rzecz ujmując – sposób na zasłanianie okna z góry na dół. To także stylowa dekoracja i sposób na minimalistyczne zaaranżowanie przestrzeni. Poznaj różne rodzaje rolet i zobacz, w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej.

Rolety rzymskie – prawie jak zasłona

Prawie, bo rolety rzymskie szyje się z tych samych tkanin, co zasłony. Po opuszczeniu wyglądają tak, że można je pomylić z krótkimi zasłonami. Różni je brak marszczenia oraz poziome tunele z fiszbinami, przez co rolety wyglądają jak zeszyte ze sobą falbany.

Taki rodzaj rolet to bardzo dobry wybór do wnętrz urządzonych gustownie i z przepychem. Sprawdzą się w salonach w stylu mieszczańskim, nowojorskim, glamour, a nawet retro stylizowane na lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku.

Rolety rzymskie można zdemontować i uprać. Sposób prania zależy od tkaniny, z jakiej zostały uszyte.

Rolety dzień noc – nie tylko do kuchni i biura

Rolety dzień noc są chyba najbardziej ascetyczne ze wszystkich, stąd w naturalny sposób kojarzy się je z pomieszczeniami kuchennymi i biurowymi. Co zresztą jest błędem, bo takie rolety bardzo dobrze sprawdzą się w innych rodzajach wnętrz. Są wręcz niezastąpione w minimalistycznych i nowoczesnych salonach i sypialniach.

Konstrukcja rolety dzień noc jest prosta – to dwie warstwy tkaniny złożone z naprzemiennych transparentnych i kolorowych, zaciemniających pasów. Za pomocą łańcuszka można sterować ustawieniem tych pasów względem siebie. W ten sposób do wnętrza może wpadać światło, jednocześnie prywatność nie jest zagrożona.

Rolet dzień noc nie zdejmuje się do prania, dlatego warto je regularnie czyścić na oknie.

Rolety dzień noc można kupić w sklepie renomowanego producenta firmy Karnix: https://www.karnix.pl/rolety-marki-karnix-galeria-produktow.html. Znajdziesz tam także inne modele rolet.

Rolety plisowane – wielofunkcyjne rozwiązania

Rolety plisowane, znane także jako plisy okienne i plisy dachowe to rozwiązanie przede wszystkim bardzo praktyczne. Tylko ten rodzaj rolet pozwala na ich dowolne ustawienie na oknie. Można np. przesłonić tylko dolną jego część. Tej opcji nie ma żadna inna roleta. Czy to przydatne? Tak, zwłaszcza w przypadku okien dachowych, ale nie tylko. Ciekawą opcją jest zasłonięcie środkowej części okna. Można precyzyjnie wyeliminować ten fragment szyby, przez który wpada słońce.

Rolety plisowane wyglądają jak sztywna tkanina złożona w harmonijkę. Można je zdejmować z okna i prać.

Rolety wolnowiszące – rolety uniwersalne

Chyba najpowszechniejszy rodzaj rolet, chociaż wcale nie najstarszy. Wbrew pozorom to rolety rzymskie mają najdłuższą historię. Ale wróćmy do rolet wolnowiszących. Mocowanie rolety montuje się do ściany lub sufitu, rzadziej we wnęce okiennej. Nie poleca się montowania rolet wolnowiszących do framug okien uchylnych, będą brzydko odstawały. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem jest montaż rolety w kasecie i z prowadnicami.

Roleta wolnowisząca to propozycja, która sprawdzi się we wszystkich rodzajach wnętrz. Niestety nie da się jej zdjąć do prania. Takie rolety produkowane są z impregnowanych tkanin, dlatego nie brudzą się tak szybko, jak np. rolety rzymskie. Warto je raz na jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką. Poważniejsze zabrudzenia można spróbować usunąć poprzez delikatne pocieranie gumką do ścierania.

Przeczytaj także: 6 powodów dla których warto zdecydować się na rolety okienne

Dodaj komentarz