Dom i ogród

Tryb zimowy okna, czyli regulacja okien na zimę

Czy wiesz, że Twoje okna mogą posiadać tryb zimowy? To specjalne ustawienie docisku skrzydła do uszczelki, które pozwala na zmniejszenie przepływu powietrza zamkniętego okna. Dzięki temu realnie można zmniejszyć koszty ogrzewania przez zachowanie lepszej szczelności. Co decyduje o ustawieniu zimowym okien i jak przestawić je w taki tryb? Przeczytaj i zrób to samodzielnie!

Tryb zimowy okna – czym dokładnie jest?

Stolarka PVC i inne modele z opcją regulacji posiadają bolce ryglujące o zmiennym kształcie. Ich liczba waha się od kilku do kilkunastu na jednym skrzydle. Okna mające tryb zimowy można bez większego trudu przestawić w ustawienie o niższym poziomie przenikania powietrza z zewnątrz. Ww. bolce ryglujące można bowiem przestawić przez wykonanie obrotu o 90o. Na skutek zmiany położenia bolca względem ościeżnicy dochodzi do zwiększenia lub zmniejszenia siły docisku skrzydła do uszczelki. Większa siła i mniejszy przepływ oznaczają tryb zimowy okna. Gdy skrzydło przepuszcza więcej powietrza, jest to ustawienie letnie.

Regulacja okien na zimę – na czym polega?

Co ważne, tryb zimowy i regulacja okien na zimę nie wymagają od ciebie szczególnych zdolności czy posiadania zaawansowanych narzędzi. Niekiedy wystarczy jedynie płaski śrubokręt, kombinerki, albo klucz imbusowy. W rzadkich przypadkach trzeba będzie posłużyć się kluczem serwisowym. Najważniejsze w regulacji okna na zimę, jest sprawdzenie aktualnego położenia bolców ryglujących.

Jeśli wcześniej nie zmieniałeś położenia skrzydła, jest niemal pewne, że ustawiony jest tryb letni. Dlaczego? Ponieważ w ogromnej większości przypadków stolarkę okienną montuje się właśnie w lecie lub wczesną jesienią. Po czym możesz to poznać, jeżeli nie jest pewne, jak ustawione są okna? Regulacja okien na zimę oznacza przestawienie bolca ryglującego szerszym bokiem w kierunku uszczelki.

Jak wyregulować okna na zimę – instrukcja

Teraz przekonamy się, jak dokładnie wygląda regulacja okna na zimę.

W pierwszej kolejności musisz otworzyć okno i sprawdzić miejsce występowania bolców ryglujących. Trzeba zlokalizować je wszystkie, by docisk skrzydła był równomierny na całym obwodzie. Sprawdź też, jak wygląda zacisk, żeby dobrać do niego właściwy klucz.

W drugim kroku zajmiemy się tym, jak wyregulować okna na zimę. Przyjrzyj się położeniu każdego bolca i zobacz, jak ustawiony jest względem osi skrzydła. Tryb zimowy wymaga, by szersza część bolca była w poziomie względem osi skrzydła okiennego (czyli skierowana do uszczelki). Dlatego należy każdy z bolców ryglujących przekręcić do takiego ustawienia.

Jak deklarują producenci, regulacja okien na zimę wpływa na zmianę położenia skrzydła względem uszczelki o ok. 0,8 mm. W ten sposób można zapewnić sobie mikrocyrkulację powietrza w okresie letnim lub zupełnie uszczelnić skrzydło podczas zimy.

Czy zmiana ustawienia okna na zimę ma sens?

Skoro już wiesz, jak uszczelnić okna na zimę, możesz się zastanawiać, czy ma to jakiś sens. Na pierwszy rzut oka różnica niecałego milimetra odległości nie jest zbyt duża. Jednak należy zauważyć, że im większe okno, tym bardziej wyraźne straty cieplne. Duża ilość okien w połączeniu z ich sporymi wymiarami powodują, że w całym domu lub mieszkaniu podczas zimy może dochodzić do bardzo dużych strat cieplnych. Zmiana ustawienia na tryb zimowy pomaga zaoszczędzić na ogrzewaniu przez mniejszy poziom wychładzania powietrza.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Gdy ustawienie okien na zimę nic nie zmienia

W rzadkich przypadkach zdarza się, że ustawienie okien na zimę nie przynosi spodziewanego rezultatu. Co to może oznaczać? Nie musisz od razu panikować i martwić się zużytymi oknami. W pierwszej kolejności trzeba będzie sprawdzić pozostałe ustawienia okuć okiennych. Najlepiej wezwać do tej pracy kogoś, kto naprawdę się na tym zna. W przeciwnym razie możesz jeszcze bardziej rozszczelnić okna niedokładnym ustawieniem.

Jak się przekonałeś, ustawienie okien w tryb zimowy nie jest wcale trudne. Może za to przynieść ci znaczące rezultaty w oszczędności ciepła. Szczelne okna to podstawa ciepłego domu, bo właśnie przez źle ustawione okna może uciekać najwięcej ciepła z twojego mieszkania.

Dodaj komentarz