Badanie krwi to podstawowy element profilaktyki oraz diagnostyki wielu chorób, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wyniki badań krwi mogą jako pierwsze zasygnalizować, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego – należy się więc na nie zgłaszać regularnie. Pandemia koronawirusa nie powinna być tu przeszkodą!
Z tekstu dowiesz się:
- jakie badania krwi warto wykonywać,
- jak często należy się zgłaszać na badanie krwi,
- jak się przygotować do badania krwi.
Badania krwi to najlepszy sposób na sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia każdego człowieka – bez względu na płeć oraz wiek. Już podstawowe badania krwi, takie jak morfologia, OB, retikulocyty czy eozynofile, pozwalają wstępnie ocenić funkcjonowanie organizmu – jeśli zostaną stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz może skierować pacjenta na dalszą, bardziej szczegółową diagnostykę.
Contents
Badania krwi – rodzaje
Warto pamiętać, że pod pojęciem badań krwi kryje się tak naprawdę bardzo wiele analiz laboratoryjnych pobranej od pacjenta próbki. Najbardziej podstawowymi badaniami są oczywiście morfologia krwi z rozmazem oraz badanie OB. Oprócz tego badanie krwi może jednak obejmować:
- specjalistyczne analizy w diagnostyce cukrzycy, miażdżycy czy chorób wątroby,
- badania dotyczące gospodarki węglowodanowej oraz elektrolitowej,
- badania diagnostyczne w kierunku konkretnej infekcji bakteryjnej (np. borelioza, mononukleoza, toksoplazmoza) lub wirusowej (np. wirusowe zapalenie wątroby, wirus HIV, wirus HPV),
- określenie tzw. markerów nowotworowych (marker raka piersi, marker raka jajnika, marker raka płuc),
- oznaczenie stężenie hormonów we krwi (np. hormonów tarczycy, hormonów przysadkowych, hormonów płciowych),
- ustalenie stężenia witamin oraz składników mineralnych we krwi.
Każde z tych badań daje charakterystyczne dla siebie wyniki – diagnostyka poszczególnych schorzeń leży w kompetencjach poszczególnych specjalistów. I tak np. endokrynologa będą interesować wyniki badań krwi pod kątem stężenia hormonów, lekarza chorób zakaźnych – w kierunku infekcji bakteryjnych i wirusowych, z kolei hematolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu krwiotwórczego.
Jak często robić badania krwi?
Przyjmuje się, że podstawowe badania krwi warto wykonać raz do roku – może na nie skierować zarówno lekarz POZ, jak i dowolny specjalista. Z kolei badania krwi ukierunkowane na diagnostykę konkretnych chorób przeprowadza się z częstotliwością zaleconą przez lekarza prowadzącego, w zależności od indywidualnych czynników.
Jak się przygotować do badania krwi?
Mimo pandemii koronawirusa warto wykonywać badania krwi – jak już wspomniano, jest to podstawa profilaktyki i diagnostyki wielu chorób. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa najlepiej się umówić w laboratorium na konkretną godzinę, tak aby uniknąć pobytu w poczekalni oraz kontaktu z innymi pacjentami. Usta i nos należy zasłonić maseczką, konieczna jest także dezynfekcja rąk (płyn do dezynfekcji w bezdotykowym podajniku musi zapewnić laboratorium).
Poza tym przygotowania do badania krwi są bardzo proste – należy je wykonać w godzinach porannych (między 6:00 a 10:00), pozostając na czczo (ostatni posiłek można zjeść 8-12 godzin przed badaniem). To bardzo istotne, gdyż nawet drobna przekąska może zafałszować wyniki.