Zdrowie i uroda

Zazdrość – Jak przezwyciężyć zazdrość i mieć kontrolę w relacjach

zazdrość

Przezwyciężenie zazdrości jest jak zmiana jakiejkolwiek reakcji emocjonalnej lub zachowania. Zaczyna się od świadomości. Świadomość pozwala dostrzec, że przewidywane historie w twoim umyśle nie są prawdziwe. Kiedy masz taką jasność, nie reagujesz już na scenariusze, które wyobraża sobie twój umysł. Zazdrość i złość to reakcje emocjonalne na wierzące scenariusze w twoim umyśle, które nie są prawdziwe. Zmieniając to, w co wierzysz, zmieniasz to, co prognozuje twoja wyobraźnia i możesz wyeliminować te destrukcyjne reakcje emocjonalne. Nawet jeśli reakcja jest uzasadniona, zazdrość i złość nie są korzystnymi sposobami radzenia sobie z sytuacją i uzyskania tego, czego chcemy. Twoja zdolność do radzenia sobie z sytuacją jest znacznie lepsza, jeśli potrafisz omijać zagrożenie zanim tam dotrzemy. Oznacza to zajęcie się przekonaniami, które wywołują zazdrość, zamiast próbować kontrolować swoje emocje.

Trwałe rozpuszczenie emocji takich jak złość i zazdrość w związkach oznacza zmianę podstawowych przekonań o braku bezpieczeństwa i mentalnych projekcji tego, co robi Twój partner.

Krokami mającymi na celu trwałe zakończenie zazdrosnych reakcji są:

  • Odzyskiwanie osobistej siły, abyś mógł przejąć kontrolę nad swoimi emocjami i powstrzymać się od reaktywnego zachowania.
  • Zmień swój punkt widzenia, abyś mógł wycofać się z historii w swoim umyśle. W ten sposób otrzymujesz przerwę w czasie, w której możesz powstrzymać się od zazdrosnej lub złośliwej reakcji i zrobić coś innego.
  • Zidentyfikuj podstawowe przekonania, które wywołują reakcję emocjonalną.
  • Dowiedz się, że przekonania w twoim umyśle nie są prawdziwe. To co innego niż intelektualne “poznanie”, że historie nie są prawdziwe.
  • Rozwiń kontrolę nad swoją uwagą, abyś mógł świadomie wybrać, jaką historię gra w twoim umyśle i jakie emocje czujesz.

Istnieje wiele elementów, które tworzą dynamikę zazdrości. Jako takie, skuteczne rozwiązania będą musiały odnosić się do wielu elementów przekonań, punktu widzenia, emocji i siły woli osobistej. Jeśli przeoczysz jeden lub więcej z tych elementów, zostawiasz otwarte drzwi na powrót tych destrukcyjnych emocji i zachowań.

Wykonując kilka prostych ćwiczeń możesz cofnąć się o krok do tyłu, od historii, którą przedstawia twój umysł i powstrzymać się od reakcji emocjonalnej. Jeśli naprawdę chcesz zmienić swoje emocje i zachowanie, możesz to zrobić. Potrzeba tylko chęci uczenia się efektywnych umiejętności. W kursach doskonalenia jaźni znajdziesz skuteczne ćwiczenia i praktyki przezwyciężania emocjonalnej reakcji zazdrości.

Zasadniczym czynnikiem wywołującym zazdrość są przekonania, które wywołują poczucie braku bezpieczeństwa.

Uczucia niskiego poczucia własnej wartości opierają się na przekonaniach, które mamy w mentalnym obrazie tego, kim jesteśmy. Aby wyeliminować niepewność i niskie poczucie własnej wartości, nie musimy się zmieniać, musimy tylko zmienić naszą wiarę w fałszywy obraz siebie. Podczas gdy niektórzy ludzie zakładają, że może to być trudne, jest to tylko wyzwanie, ponieważ większość ludzi nie nauczyła się umiejętności niezbędnych do zmiany przekonań. Kiedy już ćwiczysz umiejętności, okazuje się, że zmiana przekonań wymaga bardzo niewielkiego wysiłku. Po prostu przestajesz wierzyć w tę historię w swoim umyśle. Potrzeba więcej wysiłku, żeby w coś uwierzyć, niż żeby w to nie wierzyć.

Samoocena może wzmocnić poczucie braku bezpieczeństwa

Nie wystarczy “wiedzieć” intelektualnie, że tworzymy emocje. Tylko dzięki tym informacjom “Wewnętrzny Sędzia mógłby nas wykorzystać, krytykując to, co robimy. Sędzia Wewnętrzny może wykorzystać te informacje, aby zabrać nas na emocjonalną spiralę w dół do dalszej niepewności. Aby dokonać prawdziwej, trwałej zmiany, trzeba będzie rozwinąć umiejętności, aby rozpuścić przekonania i fałszywe obrazy samego siebie oraz uzyskać kontrolę nad tym, co się planuje.

zazdrość

Jednym z kroków do zmiany zachowania jest sprawdzenie, w jaki sposób rzeczywiście tworzymy emocje złości lub zazdrości z obrazów, przekonań i założeń w naszym umyśle. Ten krok nie tylko pozwala nam wziąć na siebie odpowiedzialność, ale również wzięcie odpowiedzialności za nasze emocje stawia nas w sytuacji, w której możemy je zmienić.

Jak umysł wywołuje emocje zazdrości i złości

Jeśli chcesz przezwyciężyć zazdrość, prawdopodobnie już znasz dynamikę, którą opisuję. Ten opis może pomóc wypełnić pewne luki w sposobie, w jaki umysł przekształca wiedzę w samoocenę i wzmacnia niską samoocenę i niepewność. To intelektualne zrozumienie może pomóc rozwinąć świadomość, aby dostrzec tę dynamikę w momencie, gdy się ją robi. Ale aby naprawdę dokonać skutecznych zmian, będziesz potrzebował innego zestawu umiejętności. Wiedza o tym, jak tworzysz swoje reakcje emocjonalne, nie daje ci wystarczających informacji o tym, jak je zmienić. Tak jak wiedza, że masz przebitą oponę, ponieważ przejechałeś przez gwóźdź, nie oznacza, że wiesz, jak ją naprawić.

Zaczyna się od tego, że człowiek czuje się niepewnie w stosunku do siebie samego. Niepewność wynika z jego Fałszywego Ukrytego Obrazu bycia “niewystarczająco dobrym”. Wierząc, że ten fałszywy obraz to on, a nie obraz w jego umyśle, człowiek tworzy w swoim umyśle odrzucenie samego siebie. Emocjonalnym skutkiem odrzucenia siebie jest poczucie niegodności, niepewności, strachu i nieszczęścia.

Wyrównanie braku bezpieczeństwa

Aby przezwyciężyć emocje generowane przez jego Ukryty Fałszywy Obraz, koncentruje się na jego postrzeganych pozytywnych cechach. Z tych cech człowiek tworzy bardziej pozytywny Fałszywy Obraz siebie samego. Nazywam to Projektowanym Obrazem, ponieważ w ten sposób chce być widziany. Emocjonalnym wynikiem pozytywnego obrazu siebie nie jest odrzucenie samego siebie i brak poczucia niegodności. Jest większa akceptacja dla siebie, dlatego tworzy więcej miłości i szczęścia. Zauważ, że się nie zmienił, tylko trzyma się innego obrazu w umyśle w zależności od chwili.

Wiara w Ukryty Obraz staje się wyzwalaczem nieszczęścia, podczas gdy Projektowany Obraz wyzwala bardziej przyjemne emocje. Ważne jest, aby zauważyć, że oba obrazy są fałszywe. Oba obrazy są w umyśle człowieka i żaden z nich nie jest nim naprawdę. To on tworzy i reaguje na obrazy w swojej wyobraźni. To nie jest obraz w jego wyobraźni.

Umysł mężczyzny kojarzy Projektowany Obraz z cechami, do których przyciągają się kobiety. Często cechy te są uważane za pozytywne, co wynika z założenia, że kobiety są do nich przyciągane. Kiedy mężczyzna zwraca na siebie uwagę kobiety, kojarzy się raczej z projektem obrazu niż z obrazem “Niewystarczająco dobrym”. Wzmocniona wiara w Projektowany Obraz skutkuje większą akceptacją samego siebie, miłości i szczęścia w jego stanie emocjonalnym.

To właśnie akcja akceptacji i miłości człowieka zmienia jego stan emocjonalny. To nie obraz czy uwaga kobiety zmieniają jego emocje. Są to tylko wyzwalacze, które aktywują umysł mężczyzny w stosunku do pewnych przekonań, akceptacji samego siebie i miłości.

Umysł mężczyzny często przyjmuje fałszywe założenie, że “czyni go szczęśliwym” lub że “potrzebuje” jej, aby być szczęśliwym. Pojawia się to tylko dlatego, że dostrzega związek kobiety z jej stanem emocjonalnym. Często mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, że jest ona tylko emocjonalnym bodźcem dla jego umysłu do wyrażenia miłości. Być może nie stworzył innych bodźców do wyrażenia własnej akceptacji i miłości, więc jest zależny od kobiety. Kiedy mężczyzna rozpoznaje, że jest ona tylko wyzwalaczem, a jego rola wyrażania akceptacji i miłości jest tym, co zmienia jego stan emocjonalny, wtedy mężczyzna nie “potrzebuje” swojego partnera, aby być szczęśliwym.

Kontrolowanie zachowania

Mężczyzna działa w oparciu o fałszywe przekonanie, że jest szczęśliwszy z powodu uwagi i miłości kobiety. Kiedy wyobraża sobie, że jej uwaga skupia się na kimś lub czymś innym niż on sam, reaguje ze strachem, top jest właśnie zazdrość. Większość strachu nie polega na utracie kobiety, w co mógłby fałszywie wierzyć. Większość strachu polega na unikaniu bólu emocjonalnego, który tworzy w swoim umyśle za pomocą Ukrytego Obrazu.

Bez jej uwagi, jego wierzenia w Ukryty Obraz stają się aktywne. Jego punkt widzenia na temat samego siebie również porusza się w kierunku postrzegania z tego “niewystarczająco dobrego” stanu. Jego emocje niegodności i nieszczęścia są zgodne z jego paradygmatem przekonań i punktu widzenia.

zazdrość w związku

Mężczyzna próbuje przyciągnąć i kontrolować uwagę kobiety tak, aby przekonania dotyczące Projektowanego Obrazu były aktywne. Pracuje nad “aktywowaniem” jej “spustu”, aby wesprzeć swoje przekonania dotyczące Projektowanego Obrazu. Jest to znany mu mechanizm unikania jego nieprzyjemnych emocjonalnie przekonań o ukrytym obrazie. Nie jest świadomy, że to właśnie ekspresja miłości i akceptacji jest środkiem do zmiany jego stanu emocjonalnego.

Gniew i kara w celu kontrolowania zachowania

Jednym z mechanizmów, których uczymy się na wczesnym etapie życia, jest kontrolowanie uwagi i zachowania innych ludzi poprzez emocję złości. Kiedy byliśmy karani jako dzieci, gniew często towarzyszył tej karze. Czasami wystarczyły tylko ostre słowa, by skłonić nas do zmiany zachowania. Przynajmniej wtedy, gdy ktoś był na nas zły, zwróciło to naszą uwagę. W ten sposób nauczyliśmy się na wczesnym etapie życia używać gniewu jako środka kontrolowania uwagi innych ludzi i jako kary za kontrolowanie zachowania. W miarę upływu lat niekoniecznie uczyliśmy się tego wzorca.

Zazdrosny mężczyzna wykorzystuje gniew w stosunku do swojego partnera, aby przyciągnąć i kontrolować jego uwagę. Gniew działa również jako kara za zadawanie kobiecie bólu emocjonalnego. Karząc kobietę złością, kobieta może zmienić swoje zachowanie, aby uniknąć emocjonalnej kary w przyszłości.

Użycie przez mężczyznę gniewu może nie być jego preferowanym wyborem. Ale jego zachowanie gniewu jest wynikiem fałszywego paradygmatu wiary. Człowiek może “wiedzieć” inaczej na poziomie swojego intelektu, ale jego zachowanie opiera się na fałszywych przekonaniach i ukrytym obrazie, który popycha jego emocje.

Rzeczywisty wynik kontrolowania gniewu

Z jego gniewem mężczyzna dostaje odwrotny wynik. Dorosły człowiek zazwyczaj ma więcej siły, by oprzeć się karze gniewu niż dziecko. Kobieta wycofa się z niego z powodu swojej skłonności do unikania tego, co jest nieprzyjemne emocjonalnie. Jej wycofanie się uaktywni wtedy jego przekonania o ukrytym obrazie, których starał się uniknąć. Cykl wyznaniowo-emocjonalny mężczyzny powraca do początku. Jest to emocjonalnie bolesne.

Analiza po incydencie

Po incydencie zazdrości i gniewu, istnieje możliwość przyjrzenia się i przeanalizowania wydarzeń. Dla zazdrosnego mężczyzny ten czas może być często bardziej bolesny emocjonalnie. Wtedy jego samoocena może być najgorsza.

Mężczyzna gra w swoim umyśle zachowanie gniewu i kontroli. Jednak teraz jest on weryfikowany z punktu widzenia wewnętrznego sędziego w jego umyśle. Sędzia Wewnętrzny dokonuje analizy i potępia go. Sędzia Wewnętrzny szczególnie podtrzymuje projektowany obraz, a następnie wskazuje, że “nie spełnił” tego standardu. Opierając się na standardzie Projektowanego Obrazu, może jedynie stwierdzić, że jest on porażką i nie jest wystarczająco dobry. .

Wściekłość, gdy oglądana przez Sędziego Wewnętrznego jest “dowodem”, że jest on faktycznie osobą, która pasuje do opisu ukrytego obrazu. Akceptując i wierząc w ten osąd, człowiek czuje się niegodny, winny i zawstydzony. Wiara, emocje i punkt widzenia postaci ukrytego obrazu są wzmocnione.

Sędzia Wewnętrzny nie daje człowiekowi uczciwego procesu. Sędzia Wewnętrzny nie ocenia roli systemu przekonań, fałszywych obrazów ani punktu widzenia. Człowiek jest na łasce sił w swoim umyśle, z którymi nie został przeszkolony, by widzieć i radzić sobie z nimi. Ze świadomością tych sił i pewnej specyficznej praktyki może on zacząć panować nad swoim stanem emocjonalnym.

Wysiłki mające na celu zmianę zachowania wydają się nie działać

Zasadniczym problemem w analizie jest to, że człowiek bada wydarzenia z punktu widzenia osądu. Wyrok dodaje do odrzucenia. Działa również w celu wzmocnienia wiary w standard doskonałości. Ten punkt widzenia wzmacnia przekonanie o ukrytym obrazie i o prognozowanym obrazie, które są częścią głównej przyczyny. Sama część naszego umysłu, która przeprowadza analizę, faktycznie wzmacnia podstawowe przyczyny.

Człowiek szuka rozwiązania i w tym paradygmacie niegodności, rozwiązanie wygląda tak, jakby stał się “Projektowanym Obrazem”. Jeśli może stać się osobą pewną siebie, silną, życzliwą i kochającą, którą “zna”, to będzie lubił siebie, a kobieta będzie go kochać i wszystko będzie dobrze. Nie widzi, że Projektowany Obraz powstaje w jego wyobraźni.

Istnieją inne problemy związane z zazdrością

  1. Przekonanie człowieka, że jest on Projektowanym Obrazem, podważa jego przekonanie, że nie jest “wystarczająco dobry”. Ukryty obraz tworzy poczucie niegodności. Bycie doskonałym może czasami zrekompensować, ale uczucie niegodności będzie przenikać, aż do momentu, gdy Ukryty Obraz zostanie usunięty.
  2. Nawet wtedy, gdy mężczyzna zachowuje się jak doskonały Projektowany Obraz, przekonania dotyczące Ukrytego Obrazu będą sprawiać, że część z niego będzie czuła się jak oszustwo. Zgodnie z przekonaniami dotyczącymi ukrytego obrazu, nie jest on naprawdę “doskonały” i nie jest “godny”. Będzie się czuł nieautentyczny z powodu tych sprzecznych przekonań. Poczucie bycia oszustem zdarza się często, gdy jego sukcesy są chwalone przez innych. Im większy sukces i uznanie, jakie otrzymuje, pasujące do Projektowanego Obrazu, tym wyraźniejszy Ukryty Obraz budzi wątpliwości w jego umyśle.
  3. Wysiłki człowieka w celu kontrolowania swoich emocji będą go nieustannie chronić przed wybuchem zazdrości i gniewu. To uczucie “na straży” zrodziło się ze strachu, że w każdej chwili może spaść, a emocje przygarną jego uwagę. To uczucie strachu nie tylko nosi się na człowieku, ale tłumi emocje i nie pozwala poczuć autentycznej Miłości i Szczęścia.
  4. Budowanie silnych pozytywnych przekonań i pozytywnego obrazu siebie może pomóc zmniejszyć stronę reakcji, ale w ograniczonym zakresie. Jest to łatka, która może pomóc niektórym, ale nadal opiera tożsamość na fałszywym obrazie, a nie na autentyczności i integralności. Nie robi nic, aby odnieść się do emocji, które pochodzą z ukrytych obrazów lub przekonań o niegodności, które są w centrum zachowania. Często są one zakopywane w podświadomości i wypływają na powierzchnię później, w czasie stresu, kiedy są najbardziej destrukcyjne, a my jesteśmy w najmniejszym stopniu w stanie sobie z nimi poradzić.

Emocja i fałszywe przekonania kierują zachowaniem

Kiedy patrzy się na zachowanie zazdrości i gniewu jako środek kontroli i utrzymania kogoś, zachowanie nie ma sensu. Gniew i zazdrość nie będą usiłowały zbliżyć kogoś do nas. Człowiek znajdujący się w takiej sytuacji może często patrzeć na swoje zachowanie i dostrzec, że nie ma ono sensu. Widzi, jak kobieta wycofuje się od niego w wyniku jego zachowania. Jednak dostrzeżenie rezultatu i poznanie tego intelektualnie nie zmienia dynamiki jego zachowania. Dlaczego?

Jego zachowanie nie jest napędzane przez myślenie, logikę czy intelektualną wiedzę. Dlatego nie może być zmieniony przez te zasady. Kierują nim przekonania, fałszywe obrazy, punkt widzenia i emocje. Jeśli mamy zmienić nasze zachowanie, musimy zająć się tymi podstawowymi elementami w sposób inny niż zwykły intelekt i logika. Dlaczego stosujemy inne podejście niż intelekt i logika? Wewnętrzny Sędzia wykorzysta intelekt i logikę, aby stworzyć osądy i wzmocnić istniejące fałszywe przekonania.

Ścieżka z wynikami

Zmiana przekonań, reakcji emocjonalnych i zachowań destrukcyjnych polega na opanowaniu swojego punktu widzenia, uwagi i rozpuszczeniu fałszywych przekonań w swoim umyśle. Kiedy nauczysz się przesuwać swój punkt widzenia, możesz dosłownie wyprowadzić siebie z wiary i z emocji. Z nowego punktu widzenia będziesz miał świadomość, aby zobaczyć wadliwą logikę przekonań stojących za zachowaniem. Ze świadomością fałszywych przekonań stojących za twoimi działaniami będziesz w stanie powstrzymać się od destrukcyjnego zachowania. Eliminacja fałszywych przekonań eliminuje czynniki wywołujące twoje emocje. Eliminacja fałszywych przekonań rozwiąże strach.

Jeśli masz wystarczająco dużo chęci, aby zmienić zazdrosne i złe zachowanie, w końcu będziesz musiał zrobić więcej niż studiować problem. Będziesz musiał podjąć działania.

1 komentarz

Dodaj komentarz