Dom i ogród

Stan deweloperski – czym się charakteryzuje?

Jeśli decydujesz się na zakup własnego mieszkania, na pewno spotkałeś się z pojęciem stanu deweloperskiego. Nieruchomości powszechnie dostępne na rynku mogą być wykończone w różnym stopniu, a wspomniana opcja jest tylko jedną z wielu możliwości. Czym dokładnie cechuje się stan deweloperski i dlaczego tak wiele osób wybiera mieszkania w tej postaci?

Czym jest stan deweloperski?

Nie istnieje szczegółowa definicja, która określa dokładny zakres stanu deweloperskiego. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych ustaleń pomiędzy sprzedającym a kupującym. Zazwyczaj chodzi jednak o nieruchomość wykończoną w takim stopniu, by umożliwiła natychmiastowe przystąpienie do prac remontowych. Mowa tu o kompletnych instalacjach, przygotowaniu ścian, podłóg, ociepleniu, a w przypadku domów także stworzeniu elewacji i wstępnym zagospodarowaniu przestrzeni wokół obiektu.

Zdarza się również, że w niektórych umowach pod pojęciem stanu deweloperskiego kryje się mieszkanie wykończone w nieco większym stopniu. Najczęściej w takiej sytuacji podłogi są już pokryte panelami, a w łazience znajdują się kafelki. Z tego powodu przed wybraniem konkretnej nieruchomości należy zapoznać się z dokładną treścią umowy. W innym przypadku może okazać się, że w mieszkaniu, które chcesz urządzić samodzielnie, znajdują się już elementy przygotowane przez dewelopera.

Mieszkania w stanie deweloperskim w Rumii znajdziesz tutaj: https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-rumia.html.

Co dokładnie obejmuje stan deweloperski?

Najczęściej mieszkanie w stanie deweloperskim ma takie elementy, jak:

  • okna,
  • parapety,
  • drzwi zewnętrzne,
  • instalacje wraz z gniazdkami,
  • grzejniki,
  • tynki,
  • ściany przygotowane do malowania.

Zdarza się także, że w mieszkaniach w stanie deweloperskim znajdują się takie elementy, jak w pełni wykończone schody wraz z balustradami. Decydując się na zakup takiej nieruchomości należy pamiętać o sprawdzeniu jakości materiałów wykorzystanych do postawienia ścianek działowych czy otynkowania ścian. W ten sposób unikniesz konieczności realizowania generalnego remontu już kilka lat po zainwestowaniu w mieszkanie.

Dodaj komentarz