Dom i ogród

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych, w których to opuszczone w wyniku recesji fabryki, czy hale produkcyjne umiejscowione w centrach miast zaczęto wykorzystywać jako mieszkania. Wysokie i otwarte pomieszczenia, duże okna oraz surowość to cechy charakterystyczne tego stylu. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na urządzenie mieszkania w stylu industrialnym.

O czym należy pamiętać urządzając mieszkanie w stylu industrialnym?

Przede wszystkim o przestrzeni – w mieszkaniach loftowych w jednym pomieszczeniu znajduje się kuchnia, salon, a nawet i sypialnia. Dlatego urządzając mieszkanie w tym stylu wystrzegaj się ścianek działowych – wysokie sufity i duże okna umożliwiają uzyskanie przestrzennego charakteru wnętrza. Podobny efekt uzyskasz wykorzystując na ścianach jasne kolory, takie jak biel, beże i szarości, które w połączeniu z cegłą, czy betonem nadadzą mieszkaniu surowości. Cechą charakterystyczną tego stylu są również celowo odkryte instalacje rur i kabli.

Styl industrialny kocha meble, którym dano drugie życie – znajdziesz je na pchli targach, czy aukcjach internetowych. Nie przesadzaj również z dodatkami – wystarczy kilka obrazów oraz zdjęć na ścianach. Dzięki temu, uzyskasz efekt wyjątkowego miejsca.

Meble industrialne, czyli jakie?

Meble wykonane w stylu industrialnym charakteryzują się przede wszystkim minimalizmem i prostą formą. Często zestawia się ze sobą różne surowce, np. drewno z metalem, lub szkło z metalem, z którego wykonane są stoliki industrialne. Swoją prostą formą oraz wykorzystaniem naturalnych surowców mają nadawać pomieszczeniu oryginalności. Jak już wcześniej wspomniano, styl industrialny to wielki miłośnik mebli używanych – nie bój się z nich korzystać, ponieważ po odpowiedniej renowacji mogą stanowić perełkę Twoich czterech kątów.

Pamiętaj również, aby pomieszczenia były ze sobą spójną. Jeśli zdecydowałeś się na zastosowanie jasnych kolorów w kuchni, to samo zrób w pokoju dziennym i sypialni. Co ważne – nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu! Wybierz lampy, które wykonane są z metalu lub aluminium, przez co wyglądają na solidne i wyjęte wprost z fabryki.

Stolik industrialny – dlaczego jest tak chętnie wykorzystywany we wnętrzach?

Przede wszystkim z tego względu, że stanowi swoistą definicję stylu industrialnego – jego blat wykonany jest z drewna, a nogi z metalu. Dzięki swojej budowie jest często spotykany w mieszkaniach urządzonych nie tylko w stylu industrialnym, ale również i w stylu minimalistycznym, a nawet i nowoczesnym.

Dodaj komentarz