Dom i ogród

Rodzaje chwastów – dlaczego warto je znać?

Mniszek pospolity, podbiał pospolity, chaber bławatek, bylica pospolita, powój polny to tylko niektóre z chwastów, z którymi bardzo często przychodzi nam walczyć. Dlaczego trzeba to robić? Co daje wiedza o poszczególnych chwastach? Czym się one różnią?

Walka nie tylko o składniki odżywcze

Chwast jednoroczny bardzo skutecznie jest w stanie zaburzyć warunki twojej uprawy. Podobnie jest w przypadku zimującej rośliny, która w kolejnym sezonie błyskawicznie się odnawia. Tasznik pospolity, ostrożeń polny, chwastnica jednostronna, mak polny, podagrycznik pospolity przede wszystkim szkodzą twojej uprawie, ponieważ odbierają jej składniki odżywcze. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o ograniczenie składników pokarmowych dla rośliny, lecz także o walkę o promieniowanie słoneczne, nawodnienie, jaką uprawa musi stoczyć z chwastami. Im szybciej fiołek polny, miotła zbożowa czy iglica pospolita zostaną usunięte z pola, tym więc lepiej.

Rodzaje chwastów — dlaczego warto je znać?

Chwast chwastowi nierówny i rodzaje chwastów warto znać. Przede wszystkim, jeśli chcesz skutecznie usunąć z pola podziemne rozłogi, szarłat szorstki, miotłę zbożową czy chwastnicę jednoroczną, musisz wiedzieć, po jakie środki ochrony roślin sięgnąć. Nie na każdy rodzaj chwastów działa jednak ta sama substancja. Nie dysponujemy uniwersalnym środkiem, który skutecznie radzi sobie w każdych warunkach, dlatego też konieczne jest jak najlepsze dopasowanie pestycydów do rodzajów chwastu. Inaczej trzeba działać na te atakujące zboża ozime, inaczej jare, znaczenie ma także charakterystyka poszczególnych chwastów, fazy ich wzrostu itd. Słowem, im więcej wiemy, o rodzaju chwastu, który atakuje naszą uprawę, tym większa szansa, że skutecznie będziemy umieć sobie z nim poradzić.

Gwiazdnica pospolita, perz właściwy, chaber bławatek — czym się różnią?

Chwasty dzielą się na jednoliścienne i dwuliścienne, a więc istotne jest, czy kiełkuje jeden liścień czy więcej. Znaczenie bardzo istotne ma to, jakie zboża (ozime, jare, jedne i drugie) atakuje chwast. Często da się wskazać nawet gatunki zbóż, w których najczęściej pojawia się konkretny rodzaj chwastu. Poszczególne odmiany różnią się także typem gleby, na której najczęściej się pojawiają. Są takie chwasty jak perz, które uwielbiają piaszczystą glebę i świetnie sobie na niej radzą. Są takie, które do rozwoju potrzebują gleby mokrej, zbitej. Rodzaje chwastów różnią się oczywiście także fazami rozwoju, charakterystyką rozprzestrzeniania się po uprawie. Cała ta wiedza pozwala nam skuteczniej z nimi walczyć.

Dodaj komentarz