Motoryzacja

Zakup samochodu – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach, większość ludzi jest w stanie pozwolić sobie na zakup samochodu. Według badań przeprowadzonych w Polsce w latach 2015-2018, ponad 80% Polaków posiada w swoim gospodarstwie domowym przynajmniej jeden samochód.

W porównaniu do innych krajów europejskich, samochody które posiadamy mają średnio 9 lat. Oznacza to, że odbywa się tutaj zazwyczaj handel samochodami używanymi.

Pod lupę weźmiemy dzisiaj zakup samochodu. Na co zwrócić uwagę, na co można sobie pozwolić i co omijać – odpowiedź poniżej.

Przede wszystkim – gdzie szukać samochodu?

Obecnie, najlepszym źródłem poszukiwań pojazdów jest oczywiście Internet. Ogromna różnorodność i opisana tutaj wiedza pozwala nam na wybieranie i porównywanie modeli oraz poznawanie każdego z nich, nie ruszając się nawet z domu. Dzięki temu, możemy podjąć wstępne decyzje i wypreparować poszczególne, interesujące nas samochody.

Internet jest pełen serwisów na których prowadzi się sprzedaż samochodów. Zazwyczaj ilość narzędzi do wyszukiwania pomoże w wybraniu samochodu osobą, które z motoryzacją niewiele mają wspólnego.

Samochodów oczywiście szukać można również poza Internetem. Popularnością nadal cieszą się typowe auto handle i komisy. I tutaj akurat rodzi się problem. W Polsce, firmy sprzedające samochody nie cieszą się zbytnio dobrą opinią. Zrodziło się przekonanie (niestety poparte wieloma doświadczeniami), że handlarze nie są uczciwi i robią wszystko, by doprowadzić samochód do ładnego wyglądu zewnętrznego i sprzedać go jak najszybciej. Szczególnie ludzie nie mający pojęcia, mogą się nabrać i zrazić się do jazdy samochodem.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna samochodu?

Kupowanie samochodu zależne jest od naszych potrzeb i preferencji.

Zależnie od czasu, na jaki chcemy posiadać samochód, jak duży ma być, jakie mają być koszty jego utrzymania – będziemy szukać różnych rozwiązań.

Jeśli chodzi o pierwszy samochód, najlepiej patrzeć na rynek pojazdów używanych. Najlepiej szukać samochodów, który spokojnie możemy tanio naprawić, jego spalanie nie będzie za duże i będziemy mogli się go łatwo pozbyć w przyszłości. Warto również wziąć samochód z manualną skrzynią biegów, żeby wyrobić sobie nawyki. Pierwszy samochód powinien przede wszystkim służyć nam jako narzędzie do nauki jazdy, więc nie warto inwestować dużej ilości pieniędzy.

Następne samochody powinny już spełniać pewne potrzeby, które sami w sobie ukształtujemy. Kupując takie samochody, lista rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę rośnie.

Po pierwsze, uwagę powinno zwrócić się na popularność modelu i ilość dostępnych części na rynku. Z popularnością wiążą się zazwyczaj niskie koszty eksploatacji, lecz medal ma również drugą stronę. Decydując się na popularne samochody musimy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu samochodu, czy nie odbiega on od standardów.

Kolejnym, co trzeba wziąć pod uwagę, jest wiek samochodu. Starsze modele, mają wyrobioną opinię i łatwiej jest stwierdzić, co może nam się popsuć. Decydując się na nowy samochód, trzeba dokładnie przeanalizować, czy będziemy w stanie go utrzymać za kilka lat.

Czego unikać przy zakupie samochodu?

Szukając samochodu w Internecie, należy spojrzeć na datę stworzenia ogłoszenia. Jeśli samochód stoi bardzo długo na stronie, może to być znak, że potencjalnym kupującym egzemplarz niezbyt się spodobał.

Cena również gra rolę. Jeśli jest porównywalnie niska do modeli z danego segmentu, również trzeba poszukać haczyków.

Najlepiej również kupować samochody ze sprawdzonych źródeł. Mowa tu oczywiście o decyzji zakupu samochodu w komisie. Warto sprawdzić opinie czy historie byłych klientów.

Dodaj komentarz