Rozrywka

Książki – coś dla ducha i… dla ciała

Książki to nie tylko źródło wiedzy, ale i rozrywki. A jeśli chodzi o beletrystykę, to te dwie wartości po prostu ze sobą współistnieją. Współcześnie publikacje książkowe to bardzo rozległa tematyka i to dzięki nim można na przykład rozpocząć praktykowanie nowego hobby.

Każdy z nas słyszy o dobroczynnym wpływie książek na czytających. Dlatego też już od najmłodszych lat rodzice i opiekunowie starają się wpoić dzieciom, że trzeba czytać. Choć najlepsze rezultaty przynosi dawanie przykładu dziecku, gdy sami mu czytamy lub też ono samo widzi nas zatopionych w lekturze. Jednak często jest tak, że nie wszyscy są molami książkowymi już od larwy. Niektórym zajmuje to więcej czasu. Tym bardziej, że w dorosłym życiu książki mogą naprowadzić na całkiem nową życiową drogę i wskazać na przykład ciekawą pasję czy hobby. Książki to przecież nie tylko literatura piękna, ale też coś dla pragmatyków (poradniki, przewodniki) czy też ciekawych historii i społeczeństwa (literatura faktu). Dlatego też oddziaływanie książek na czytających jest wielopłaszczyznowe, ale o tym w dalszej części artykułu.

Intelekt, wyobraźnia, wrażliwość – to je dopieszcza lektura

Czytanie książek niewątpliwie wpływa na nasz intelekt – ćwiczy pamięć i umiejętność syntezy czy analizy (niezastąpione są pod tym względem kryminały). To także trening logicznego myślenia i koncentracji – najbardziej przyjemne jest czytanie książek, gdy nic nie jest w stanie nas rozproszyć, a fabuła pochłania nas do reszty. A umiejętność koncentracji w dzisiejszych czasach jest czymś bezcennym, gdy na co dzień atakuje nas niezliczona ilość bodźców i momentalnych informacji. Czytanie to także wzbogacanie słownictwa – i nie jest to wyświechtany slogan, którym jesteśmy karmieni od dzieciństwa. Po prostu takie są fakty. Bez wątpienia książki to także rozbudzanie wyobraźni, a to dlatego, że czytając, wyobrażamy sobie bohaterów, sytuacje czy też krajobrazy. Gdy czytamy książki przybliżające nam między innymi inne kultury, poszerzamy swoje horyzonty i rozbudzamy wrażliwość. Jesteśmy też w stanie zmodyfikować swoje poglądy na niektóre sprawy, nawet te najbardziej kontrowersyjne – książki więc sprzyjają otwartości naszego umysłu.

Książki – pierwszy krok ku nowemu i…

Jak już wcześniej wspomniano, książki mogą zmodyfikować nasze poglądy na pewne kwestie, a więc możemy wkroczyć na ścieżkę całkiem nowego postrzegania świata. Poza tym dziś tematyka książek jest bardzo szeroka i odpowiednia lektura może nam otworzyć oczy na nowe pasje – także te sportowe. W ten sposób książki przyczynią się nie tylko do naszego rozwoju duchowego i intelektualnego, ale i fizycznego (i nie chodzi tu o noszenie książek na głowie w celu ćwiczenia prawidłowej postawy). Poradniki sportowe przeprowadzą nas przez daną dyscyplinę sportu krok po kroku, a przy tym zaproponują odpowiednie ćwiczenia. A skoro już jesteśmy przy sporcie, to książki działają też bardzo motywująco. Do takich należą na przykład biografie sportowców – ich historie pokonywania trudów i walki z samym sobą.

…podróż w czasie

Większość z nas czytała kiedyś książkę lub komiks – choćby na przykład w dzieciństwie – do których chciałoby się powrócić. Albo dla siebie, albo zaproponować ją dziecku czy też znajomym. Dziś książki – nie tylko te najnowsze, ale i bardzo leciwe wydania – są na wyciągnięcie ręki, między innymi na różnych serwisach aukcyjnych, np. na Allegro. Zakup takiej publikacji to swoista podróż w czasie i możliwość sprawdzenia, jak będziemy odbierać lekturę po latach albo jak zareaguje na nią ktoś inny.

Książki i ich czytanie to niesamowita kompilacja pozytywnego oddziaływania na czytelników. A że każdy jest znaleźć wśród nich coś dla siebie, nie pozostaje nic innego, jak z lektury uczynić codzienne zajęcie.

Dodaj komentarz