DzieckoZdrowie i uroda

Krótkowzroczność u dzieci w wieku szkolnym – jak ją rozpoznać?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, dlatego też tak ważne są regularne wizyty kontrolne u specjalistów. Są oni w stanie łatwo zdiagnozować wady narządu wzroku i odpowiednio szybko zareagować włączając korekcję i leczenie. Krótkowzroczność to wada wzroku, która powszechnie występuje w populacji – szacuje się, że nawet co drugie polskie dziecko może cierpieć na tę wadę. Czym dokładnie jest krótkowzroczność i jak ją rozpoznać? Dziś odpowiemy na najczęściej zadawane pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące rozpoznania tej wady wzroku.

Krótkowzroczność u dzieci – co to jest?

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad narządu wzroku. Przejawia się tym, ze oko widzi ostro i wyraźnie przedmioty znajdujące się blisko, a przedmioty położone w dalszej odległości widziane są nieostro, są rozmyte. Występuje kilka rodzajów krótkowzroczności, w tym krótkowzroczność osiowa, krzywiznowa, indeksowa oraz ta związana z przemieszczaniem się soczewki wewnątrzgałkowej do przodu.

Przyczyną krótkowzroczności osiowej jest to, że gałka oczna jest za długa, w rezultacie czego obraz powstaje przed siatkówką, zamiast na dnie oka. Krótkowzroczność krzywiznowa związana jest z kolei, z tym że rogówka jest bardziej stroma, a krótkowzroczność indeksowa wiąże się ze wzrostem współczynnika załamania soczewki wewnątrzgałkowej.

Krótkowzroczność, która występuje u dzieci, jest jednym z rodzajów krótkowzroczności osiowej. Ten szczególny rodzaj wady, występujący u dzieci w wieku szkolnym, nazywany jest również krótkowzrocznością prostą, lub krótkowzrocznością szkolną. Ta wada narządu wzroku zaczyna występować u dzieci w wieku około 10-12 lat i wraz z wiekiem zaczyna postępować. Następuje przyrost długości gałki ocznej, czego rezultatem jest powiększająca się wada.

Przyczynami krótkowzroczności u dzieci może być m.in. wysoka temperatura ciała podnosząca ciśnienie wewnątrzgałkowe, nadmierny wysiłek akomodacyjny, czy nieodpowiednie napięcie otoczki ciało rzęskowe-naczyniówka. Czynnikami ryzyka są oczywiście geny, a ponadto nieodpowiednia dieta, peryferyjna nadwzroczność, a także współwystępowanie niektórych chorób, takich jak zaćma, czy cukrzyca. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://mamwzrokok.pl/krotkowzrocznosc-u-dzieci-przyczyny-i-jak-leczyc/.

Jak rozpoznać krótkowzroczność, jakie są objawy i jak jej zapobiegać?

Krótkowzroczność prosta to wada, która może ujawnić się już w 6 roku życia dziecka.  Objawami krótkowzroczności u dzieci jest m.in. nadmierne pochylanie się dziecka nad książką, w stronę telewizora lub ekranu komputera. Inne zachowania dziecka, na które warto zwrócić uwagę, jest częste pocieranie czy mrużenie oczu.

Już pierwsze niepokojące nas symptomy powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Na stronie MamWzrokOk.pl znaleźć można okulistów, którzy wykonają odpowiednie badania narządu wzroku oraz wdrożą odpowiednie leczenie.

Krótkowzroczność u dzieci może być korygowana za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych. Przy krótkowzroczności zalecane jest również zwiększenie aktywności dziecka w naturalnym oświetleniu oraz poprawa oświetlenia przy intensywnej pracy wzroku w pomieszczeniach.

Krótkowzroczność to wada, której można zapobiegać. Najlepszymi sposobami, które pomagają w uniknięciu tej wady, jest spędzanie przez dziecko dużo czasu na świeżym powietrzu, ograniczenie długiego patrzenia do bliży oraz odpowiednia dieta.

Dodaj komentarz