Motoryzacja

Wynajem długoterminowy samochodów

wynajem długoterminowy

Obecnie żyjemy w takich czasach, że ciężko byłoby funkcjonować bez samochodu. Niestety nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na zakup auta. Zdarza się, że niektóre osoby po prostu nie mają dużej kwoty pieniędzy, aby wydać jednorazowo na auto, a kredyt w banku nie wchodzi w grę. Inni natomiast pracują za granicą i zjeżdżają tylko co jakiś czas na krótko do Polski i przez to nie opłaca im się trzymać samochodu i cały czas go opłacać. Jeszcze inni wolą na co dzień korzystać z komunikacji miejskiej i tylko co jakiś czas potrzebują na konkretny okres czasu auto. Jeszcze inni po prostu nie wiedzą jaki samochód zaspokoiłby ich oczekiwania. Dlatego też wychodząc naprzeciw tym wszystkim osobom stworzono wynajem długoterminowy samochodów.

Czym jest tak naprawdę wynajem długoterminowy samochodów?

Jest to po prostu dzierżawienie samochodu od firmy, która zajmuje się właśnie wynajmem samochodów. Aby jednak wynająć taki samochód konieczne jest spisanie umowy pomiędzy właścicielem samochodu, a dzierżawcą, w jakiej obowiązkowo musi być zawarte na jaki okres czasu wynajmuje się auto, jaka będzie miesięczna opłata za wynajem samochodu, a także ile miej więcej osoba, która wynajmuje auto przejedzie kilometrów. Poza tym w umowie można zawrzeć jeszcze inne rzeczy, jednakże to już jest indywidualną sprawą osób zawierających ze sobą umowę.

Czy wynajem samochodu jest opłacalny?

W tej kwestii wszystko zależy od tego jakiego samochodu dzierżawca oczekuje i jakie ma możliwości finansowe. Bowiem jeżeli ktoś stawia tylko i wyłącznie na nowe modele samochodów to bardziej będzie mu się opłacało wynająć samochód niż kupować nowy. Jeśli natomiast dla kogoś nie jest za bardzo istotne jakim autem modelem auta będzie jeździł oraz ile ono będzie miało lat to może okazać się, że nie do końca będzie dla niego wynajęcie samochodu. Na pewno jednak opłacalne jest wynajęcie auta przez osobę, która potrzebuje go na pewien okres czasu co jakiś czas. Przed przystąpieniem do podpisania umowy na wynajęcie samochodu warto jednak dokładnie wszystko przekalkulować, gdyż czasem może się okazać, iż minimalnie różniące się między sobą auta mogą mieć zupełnie inne koszty wynajęcia samochodu.

Czy bardziej warto wynająć długoterminowo samochód czy też postawić na leasing?

W tym przypadku wszystko zależy od klienta, ponieważ to on musi podjąć decyzję czego tak na prawdę oczekuje. Jeżeli bowiem chce użytkować tylko auto przez okres, na który zawarł umowę to zdecydowanie warto postawić na wynajem długoterminowy. Jeśli natomiast klient chciałby dążyć do tego, aby w przyszłości mieć samochód na własność to dużo korzystniejszym rozwiązaniem dla niego będzie leasing.

Zalety wynajmu długoterminowego samochodów?

Wynajem długoterminowy ma wiele zalet, ponieważ nie trzeba martwić się o dodatkowe koszty jak w przypadku, gdy posiada się własny samochód. W cenę wynajmu bowiem są już wliczone takie rzeczy jak chociażby naprawy, przeglądy, ubezpieczenia, a nawet auto zastępcze jeśli stałoby się coś poważniejszego z wynajmowanym samochodem. Także jedyną rzeczą, o jakiej należy pamiętać jeśli ma się wynajęty samochód to o tym, żeby go zatankować oraz uiścić comiesięczną ratę za wynajem auta. Poza tym nic nie obchodzi dzierżawcę pojazdu.

Czy jest możliwe odliczenie od podatku w przypadku wynajmu długoterminowego samochodu?

Oczywiście jest taka możliwość, jednakże wszystko uzależnione jest od tego w jaki sposób jest wykorzystywany wynajmowany samochód. Jeżeli jest on całkowicie wykorzystywany do celów służbowych to jak najbardziej można odliczyć 100% kosztów poniesionych za paliwo oraz czynsz. Należy jednak wówczas prowadzić szczegółową ewidencję użytkowania samochodu, żeby mieć się czym okazać i nikt nie był w stanie tego podważyć. Również jest możliwość odliczenia 50% kosztów, jeżeli auto było po części wykorzystywane służbowo, a po części prywatnie. Osoby, które natomiast korzystają z wynajętego samochodu tylko i wyłącznie w celach prywatnych nie mają żadnej możliwości odliczenia sobie podatku.

Dla kogo jest przeznaczony wynajem długoterminowy samochodów?

Wynajem długoterminowy jest przeznaczony zarówno dla osób prywatnych jak i firm. Nie ma bowiem nigdzie określonych zasad kto może wynająć samochód, a komu nie wolno. Jeżeli kogoś tylko stać na wynajem długoterminowy samochodu to jak najbardziej może to uczynić. Bardzo chętnie korzystają z niego osoby, które dopiero co zaczynają rozkręcać swój biznes i mają masę różnych kosztów, ponieważ w wielu przypadkach jest to jedno z podstawowych narzędzi w ich pracy, a nie kosztuje zbyt dużo, gdyż koszty są rozłożone.

Także przed zdecydowaniem się na wynajęcie długoterminowe samochodu warto jest rozważyć wszystkie “za” i “przeciw” i dopiero na tej podstawie dokonać wyboru. Obecnie jednak takie wynajęcie auta jest coraz to bardziej popularne w szczególności wśród osób młodych mieszkających w dużych miastach. Dlatego czasem jeśli coś jest opłacalne to warto jest się przełamać i skusić się na coś co w dużym stopniu może ułatwić funkcjonowanie w codziennym życiu.

Dodaj komentarz